1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
07-07-2020
Vārdadienas šodien: Asna, Asne, Zaiga

Maizes diena “Vēršukalnā”

 

Kādreiz  maizi cepa katrā lauku sētā. Gan balto, gan rupjo. Saimniecēm katrai bija sava recepte un zināšanas, ko un cik daudz bērt abrā, lai mīkla labi uzrūgtu un izdotos  vislabākais  cepiens. Līdz šim Viļakas novada  kultūrvēstures muzejā “Vēršukalns” bija ierasts ciemiņus pārsteigt ar kviešu baltmaizes cepšanu. Kultūrkapitāla fonda mūža stipendiāte Anna Strupka radusi neskopoties savās prasmēs, stāstot un rādot maizes cepšanas norisi. Ne mazāk atsaucīgs ir muzeja vadītājs Aldis Pušpurs, ar kura ziņu “Vēršukalnā” iedibinātas  jaukas tradīcijas. Te ir cepta maize, gatavotas desas, ceptas pankūkas, vārīta Annas dienas zupa. Šoreiz Aldis Pušpurs, uzklausot rosinājumus, bija nolēmis izcept melno maizi. Kā viņam tas izdevās, vēroja  aptuveni divi desmiti sanākušo, kuri aizvadītajā sestdienā, spītējot nejaukajam laikam, ieradās “Vēršukalnā”.

Aicina ciemos. “Vēršukalna muzejs” ir vieta, kas pievelk cilvēkus ar savu īpašo lauku sētas patiesumu. Šurp brauc pavisam tāli ciemiņi un mīļuprāt nāk arī apkaimes ļaudis.


Krāsns izkurināta. Aldis saka, ka katra krāsns ir ar savu raksturu. Tikai mēģinājumu ceļā var saprast, cik daudz jākurina. Cepot rudzu maizi, krāsnij jābūt karstākai, nekā tā derēs baltmaizes cepienam.

Sanākušie vēro. Viena no pirmajām uz maizes cepšanu ieradās Viļakas pensionāre Valentīna Strupka (no labās). Viņu ieinteresējis šāds pasākums, jo maizes cepšanā piedalās pirmo reizi. Valentīna pati maizi necep, taču  nodarbojas ar floristiku, var pagatavot vainagus, puķu pušķus.

Gribu nogaršot! Maizes cepšanas procesam uzmanīgi sekoja gan lielie, gan vairāki mazie ciemiņi, atnākuši līdzi vecākiem. Bērnu acis un skatieni pauda vispatiesāko vēlmi ātrāk pagaršot tikko izcepto maizi. Tik kārdinoša un smaržīga  tā bija!

Būs arī baltmaize. Aldis Pušpurs kā pārsteigumu apmeklētājiem bija sarūpējis arī baltmaizes cepienu. To viņš gan darīja ar gudru ziņu: sak, ja nu melnā maize īsti nepadodas.


Drīz laidīs krāsnī. Muzeja vadītājs melno maizi cepa otro reizi mūžā. Protams, tā bija liela uzdrīkstēšanās, ne velti Aldis stipri nervozēja, vai viss izdosies. Šoreiz iztika bez kļavu lapām un lizes.


Klēts ekspozīcija. Muzeja apmeklētāji izstaigāja arī jaunuzbūvēto klēti un apskatīja tur izvietotās izstādes. Klētī var aplūkot senus darbarīkus, fotoizstādi, kā arī  saimnieču izšūtus dvieļus, austus galdautus un rakstainus cimdus.


Tikko izcepusies. Kamēr melnā maize vēl krāsnī, baltmaizi jau varēja nobaudīt. To šoreiz izcepa elekriskajā plītī. Visi ēda un slavēja.


Tikko no krāsns. Ir vai nav gatavs? Zinātāji pieklaudzināja pie kukuļa muguriņas atzīstot, ka maizīte ir izcepusies.


Spēka rika. Izcept melno maizi tomēr ir daudz grūtāk nekā baltmaizi. Lai arī recepte vienkārša, taču neiztikt bez knifiņiem. To atzina arī Aldis. Maizīte visiem garšoja. Ja arī kas neizdevās, var teikt: “Maizi cept nav tas pats, kas dzīvot  ar vedeklu. Ja neizdodas – apēdīs un nākamreiz ceps  jaunu.”  

Talanti apliecina talantu

 

Piektdien Balvu Kultūras un atpūtas centrā septīto gadu pēc kārtas uz skatuves kāpa novada talantīgākie bērni, lai startētu konkursā “Mūsu talanti!”. Pasākuma vadītājs Raimonds Logins zināja teikt, ka šogad savus talantus demonstrēs 203 dalībnieki: 6 solisti, 6 modes kolektīvi, 10 deju kolektīvi, kā arī gaidāmi divi pārsteigumi, piemēram, savu ģitārspēles prasmi demonstrēja Balvu Valsts ģimnāzijas audzēknis Vitālijs Lazarenko.

“Bitītes”. Pirms koncerta mazās bitītes jeb deju studijas “Terpsihora” jaunākās grupas mākslinieces skolotājas Līgas Morozas-Ušackas vadībā organizēti devās uz skatuvi. Tikpat disciplinēti viņas uzstājās pierādot, ka 2-4 gadus vecie bērni dejo ne sliktāk kā viņu vecākie kolēģi.   


“Pārsteidz mani”. Nominācijā “Pārsteidz mani” 1.vietu izcīnīja Balvu Valsts ģimnāzijas audzēknis Vitālijs Lazarenko.


Pīlādzēni. Balvu pirmsskolas izglītības iestādes “Pīlādzītis” bērni gan dziedāja, gan demonstrēja eņģeļu kolekciju, kas izpelnījās 1.vietu. Savukārt soliste Alise Kušnere (foto), līdzīgi kā mūsu olimpieši-bobslejisti, izcīnīja sudrabu jeb godpilno 2.vietu.


Uzstājas “Terpsihora”. Deju studijas “Terpsihora” šova deju grupu žūrija novērtēja ar augsto 2.vietu.

Pārliecinoša uzvara. Deju studijas “Di-dancers” deju grupa “Di-dancers crew” 10.-12.klašu grupā izcīnīja pārliecinošu uzvaru. Šīs grupas jaunietes kārtējo reizi apliecināja savu dejotprasmju profesionalitāti.


Pārsteidz ar spilgtiem uznācieniem. Balvu Amatniecības vidusskolas floristikas 5.-9.klašu un abstrakto tērpu dizaina un tehnoloģiju 10.-12.klašu pulciņa jaunietes savās vecuma grupās ierindojās 1.vietā. Floristikas pulciņa meitenes (skat. foto) skatītājus pārsteidza ar priekšnesumu “Aust krāsaina diena”.


Draiskie velniņi. Pirmsskolas izglītības iestādes “Sienāzītis” draiskie velniņi skatītājiem atklāja, kādi, viņuprāt, bijuši senie laiki.


Izcīna pirmo vietu. Kubulu pirmsskolas izglītības iestādes “Ieviņa” audzēknes Ailenas Lielbārdes izpildīto dziesmu “Saules zaķēns” žūrija pirmsskolu grupā novērtēja ar godpilno 1.vietu.


Saņem visaugstāko vērtējumu. Stacijas pamatskolas audzēkne Dagmāra Laicāne par dziesmas “Elēģija” emocionālo izpildījumu saņēma “Grand Prix” balvu. Jāpiebilst, ka Dagmāra uzstājās arī priekšnesumā “Lietus meitenes”, kurā kopā ar citām Stacijas pamatskolas meitenēm demonstrēja, kā vecus lietussargus var izmantot, tā teikt, augstajā modē.


Pirmā vieta pirmsskolas grupā. Deju studijas “Di-dancers” pirmsskolas grupas dejotāji mudināja paskatīties mākoņus, it kā piebilstot: “Mēs jau skrejam.”

Nominē trešā konkursa uzvarētājus

 

Sestdien Rekavas vidusskolas sporta zālē nominēja konkursa “Mis un Misters Viļakas novads 2014” uzvarētājus. Pasākuma organizatore Kristīna Lapsa atgādināja, ko konkurss notiek jau trešo reizi. Šogad žūrijas sastāvā strādāja titula “Misters Viļakas novads 2013” ieguvējs Austris Keišs, Rēzeknes Zaļo pakalnu kora dalībniece un daudzu starptautisku konkursu uzvarētāja Baiba Reine, Viļakas novada kultūras metodiķe Sandra Ločmele un “Vaduguns” žurnāliste Maruta Sprudzāne.

Malači! Pasākuma vadītājs Ingars Punculis skatītājiem, tostarp skolotājai Birutai Miņinai, uzdeva dažādus āķīgus jautājumus. Skolotāja neapjuka un paziņoja, ka jauniešu uzstāšanās ir desmit ar plusu atzīmes vērta.


Katrīna Karbuzova un Sandis Matisāns. Šis pāris uzvarēja interneta balsojumā un balvā saņēma brīvbiļetes uz visiem pasākumiem, kas notiks gada laikā Viļakas novadā. Sandis mācās Malnavas koledžā, bet Katrīna - Tūrisma tehnikumā Rīgā. Intervijā S.Matisāns atklāja, ka pēc 10 gadiem sevi redz kā labu tēvu saviem bērniem un labu vīru savai sievai. Savukārt K.Karbuzova, lūgta nosaukt rakstura īpašības, kuras vērtē visaugstāk, atzina, ka tas ir godīgums, vēlme izzināt pasauli un uzticība.


Uzstājas puiši. Konkursanti apliecināja, ka lieliski prot izpildīt arī aerobikas elementus.

Draudzīgs pāris. Braši konkursantu intervijā turējās Elīna Sprukule un Raitis Kozlovskis. Elīna mācās Viļakas Valsts ģimnāzijā, bet Raitis - Malnavas koledžā. E.Sprukule pasākuma noslēgumā saņēma skatītāju simpātiju balvu. Viņai kopā ar Kristeru Kokoreviču būs iespēja apmeklēt bezmaksas masāžu.


Uzvarētāji. “Vice Misters” un “Vice Mis” (no kreisās) titulus saņēma Andis Slišāns un Olita Urbāne, bet par “Misters Viļakas novads 2014” un “Mis Viļakas novads 2014” kļuva Kristers Kokorevičs un Katrīna Karbuzova. Jāpiebilst, ka balvas jauniešiem bija ekskluzīvas, proti, Andis ar Olitu lidos ar deltaplānu, bet Kristers ar Katrīnu – ar paraplānu. Katrīna un Andis saņēma arī “Vaduguns” redakcijas simpātijas balvu.  


Mīksta un auksta. Jāzeps Ivanovs no Baltinavas varonīgi izturēja pārbaudījumu, kad viņu uzaicināja paņemt rokās pitonu. Jautāts, kādas bija izjūtas, turot rokās milzīgo čūsku, Jāzeps atjokoja: “Nebija ne vainas – mīksta un auksta.”      


“Mis un Misters Foto”. Kā pirmos nominēja “Mis un Misteru Foto” – Sergeju Saveļjevu un Airitu Ivanovu. Sergeja mīļākais teiciens ir: “Ko sēsi, to pļausi.” Savukārt Airita, raksturojot sevi, atzina, ka ir optimistiska. “Esmu kā saulesstariņš,” viņa piebilda.


Bīstamās mājsaimnieces. Daiļā dzimuma pārstāves meiteņu priekšnesumā pierādīja, ka ir ekstravagantas, pat bīstamas mājsaimnieces. Elīna Locāne (foto – pirmā no kreisās) atklāja, ka ir pabijusi trijos Dziesmu svētkos. Tāpat viņa lepojās, ka ir vienīgā konkursante no Medņevas novada.


Vecāki gavilē! Kristera Kokoreviča vecāki Kristīne un Jānis, uzzinot, ka dēls ieguvis titulu “Misters Viļakas novads 2014”, atzina, ka sajūtas ir superīgas. “Mums viņš ir vislabākais,” nešaubās mamma Kristīne.

 

Uz skatuves – tikai vīrieši

 

 

14.februārī Rekovas kultūras centrā daiļā dzimuma pārstāves priecēja vīrieši. Kultūras darba organizatore Kristīna Lapsa zināja teikt, ka tā ir pirmā reize, kad uz skatuves kāpa tikai stiprā dzimuma pārstāvji. “Pasākumu pārcēlām uz Valentīndienu, jo 8.marta priekšvakarā sākas gavēnis, kad vajadzētu atturēties no lustīgiem pasākumiem,” viņa paskaidroja.


Pārsteidz dakteris. Pirms pasākuma “Ielūdz Vaļuks!” Šķilbēnu puses sievas pārrunāja, kādi pārsteigumi ir sagaidāmi. “Noteikti uzstāsies dakteris Andris Spridzāns,” viņas prognozēja un nekļūdījās, jo dakteris dziedāja, spēlēja ģitāru un pat mutes harmonikas.

Zuzanna. Aldis Slišāns iejutās Zuzannas lomā, kas izraisīja neviltotus skatītāju smieklus.

Viesmākslinieks. Pasākumā kopā ar vietējiem pašdarbniekiem uzstājās arī vienīgais viesmākslinieks - Normunds Orlovs no Viļakas.

No visas sirds! Māra Pužula un Viļa Cibuļa solo dziedājums ģitāristu pavadījumā izpelnījās visvētrainākos aplausus. “Viņi mūs aizkustināja līdz sirds dziļumiem,” atzina dāmas.

“Ielūdz Vaļuks!” Vaļuka lomā iejutās Raimonds Logins (foto - no kreisās), kurš kopā ar Jezupu jeb Māri Pužulu sprieda par vīriešu un sieviešu, tā teikt, mijiedarbību. “Meklējot laimi, sanāk dabūt pieredzi,” prātoja Vaļuks.


Nervus kutinošs priekšnesums. Šķilbēnu pagasta kultūras centra “Rekova” jauniešu deju kolektīva “Bitīt’ matos” puiši demonstrēja enerģiskus deju soļus.

Uzstājas jaunākā paaudze. Bērnu moderno deju grupas “Lāči” (vadītāja Inese Lāce) puiši izdejoja meksikāņu deju pierādot, ka arī puikas ne par mata tiesu neatpaliek no gados vecākiem vīriem.

Kur dzīvo visskaistākās meitenes? Rekovas jauktā kora “Viola” vīri dāmām veltīja sirdi plosošas dziesmas. Juris Golubevs (foto - pirmais no kreisās), tāpat kā viņa kolēģi, nešaubās, ka visskaistākās meitenes dzīvo Latgalē - Upītē, Rekovā, Šķilbēnos.

“Mūsu ir pamaz!” Vilis Cibulis, jautāts, kā pirms pasākuma jūtas ģitāristi, atklāja, ka ir nedaudz nobažījies: “Mūsu ir pamaz, jo no 60 ģitāristiem uzstāsies tikai trešā daļa.”  Lūgts komentēt, kā vērtē Valentīndienas svinēšanu Latvijā, V.Cibulis atsmēja, ka viņam gona (pietiek – no aut.) ar 8.martu.


Pasākums, veltīts dāmām. Šķilbēnu puses pašdarbnieki pierādīja, ka ne tikai spēj pārsteigt, bet arī pārsteidz savas otrās pusītes. Jāpiebilst, ka jau šo sestdien Rekavā notiks vēl viens vērienīgs pasākums, kurā nominēs “Mis un Misters Viļaka 2014”.   

Godina aktīvākos jauniešus

 

Jau trešo gadu pēc kārtas pašā ziemas viducī Balvu Bērnu un jauniešu centrs kopā ar Izglītības, kultūras un sporta pārvaldi organizē Jauniešu gada balvas pasniegšanas ceremoniju, kurā sumina gada aktīvākos, sportiskākos un radošākos jauniešus, kā arī jauniešu organizācijas Balvu novadā. Šī gada ceremonija nedaudz atšķīrās no iepriekšējos gados pieredzētās. Šoreiz neviens nesaņēma galveno balvu “Gada jaunietis 2013”. Apbalvojumus un Atzinības rakstus pasniedza visdažādākajās nominācijās.

Svinīgajā pasākumā, kas aizvadītajā piektdienā notika Balvu muižas zālē, balvu kā gada aktīvākās NVO saņēma organizācijas “Kalmārs” un “Mans patvērums”, savukārt gada balvu par sasniegumiem uzņēmējdarbībā piešķīra SIA “Amatnieki” un skaistumkopšanas salona “Salvadora” īpašniecei Selvai Lielbārdei. Vecuma grupā no 13 līdz 18 gadiem nominācijā “Gada aktīvākais skolu pašpārvaldes pārstāvis” apbalvoja Rutu Berķi un Robertu Pavlovski, nominācijā “Gada aktīvākais veselīga dzīvesveida popularizētājs” - Aivi Vilciņu, balvu nominācijā “Gada dzimtās vietas patriots” saņēma Elija Logina, nominācijā “Gada aktīvākais daudzpusīgo interešu realizētājs” godināja Elvi Rozīti, Svetlanu Duļko, Sergeju Petrovu, Robertu Mūrnieci, Kintiju Pušpuri, Rinaldu Martiņenko, Hertu Safroņuk un Kristu Bleideri, bet par gada jaunieti radošajā industrijā kļuva Agita Matule. Vecuma grupā no 18 līdz 25 gadiem balvu “Gada brīvprātīgais” piešķīra Sņežanai Košļevai, nominācijā “Gada aktīvākais skolu pašpārvaldes pārstāvis” apbalvoja Ingu Leoni, balvu “Gada tehniskās jaunrades lietpratējs” saņēma Dāvis Rakstiņš, par gada aktīvāko veselīga dzīvesveida popularizētāju kļuva Nauris Ločmelis, balvu nominācijā “Gada dzimtās vietas patriots” saņēma Anta Kriviša, bet par gada aktīvāko daudzpusīgo interešu realizētāju kļuva Artēmijs Semjonovs.

Spītējot traumai. Saņemt balvu no Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes vadītājas Noras Apīnes rokām Balvu pamatskolas skolēnu pašpārvaldes prezidentu Robertu Pavlovski neatturēja pat salauztā kāja.

Priecājas par draudzeni. Sintiju Pušpuri (trešā no labās) nozīmīgajā dienā ar deju, speciāli viņai sacerētu repu, ziediem un bučām sveica kolēģes no deju grupas “Juniori” un studijas “Di – dancers” vadītāja Dita Nipere.  


Pēc apbalvošanas. “Jauniešu gada balvas 2013” saņēmēji jutās pagodināti par izrādīto atzinību. Tomēr nedaudz apbēdināja fakts, ka dažās nominācijās nebija pieteikts neviens jaunietis. Tā vecuma grupā no 13 līdz 18 gadiem balvu nepasniedza nominācijā “Gada brīvprātīgais” un “Gada tehniskās jaunrades lietpratējs”, savukārt vecuma grupā no 18 līdz 25 gadiem neviens jaunietis nebija pieteikts nominācijai “Gada jaunietis radošajā industrijā”.


Gada aktīvākā NVO. Daudz labu vārdu bija veltīti organizācijai “Mans patvērums”, ko vada Dmitrijs Usins. Šobrīd organizācija nodarbina četrus brīvprātīgos, ar kuru palīdzību sniedz praktisku palīdzību mazaizsargātām iedzīvotāju grupām, piemēram, bērniem ar īpašām vajadzībām. “Mans patvērums” aktīvi atbalsta brīvprātīgā darba kustību. Kopš organizācijas dibināšanas 2002.gadā tā savā darbībā iesaistījusi 30 brīvprātīgos.   


Oriģināls priekšnesums. Pasākuma noslēgumā klātesošos pārsteidza neparastais muzikālais priekšnesums Artūra Moroza un Ņikitas Akula izpildījumā. Ceremonijas dalībniekus ar uzstāšanos iepriecināja arī BBJC ģitāristu ansamblis, šova deju grupa “LEO” un Elīna Loseva.  


Iepriecina ar dziesmu. Balvu “Gada dzimtās vietas patriots” saņēma Elija Logina (centrā) no Vectilžas pagasta, kura ceremonijas dalībniekus iepriecināja ar dziesmu latgaliešu valodā. Muzikālā meitene spēlē bungas, apgūst ermoņiku spēli folkloras kopā “Saime”, ir piedalījusies vairākos Latvijas mēroga folkloras pasākumos, kā arī popularizējusi mūsu kultūru Sibīrijā.Parakstās Gada grāmatā. Pirms Jauniešu gada balvas un Atzinības raksta saņemšanas katrs apbalvotais parakstījās speciālā grāmatā, kļūstot par daļiņu no vēstures. To darīja arī jaunā uzņēmēja, skaistumkopšanas salona “Salvadora” dibinātāja, friziere Selva Lielbārde.

Reportāžas

 • Lauku labumu tirdziņā virmo optimisms

  (Reportāža)

  Aizvadītajā sestdienā Balvu pilsētas parkā valdīja neierasta atmosfēra, ņemot vērā pēdējos notikumus pasaulē. Gan aptaujātie tirgotāji, gan pircēji bija vienisprāt, ka Covid-19 mūs neuzvarēs. “Mums pietrūkst arī publisku pasākumu,” atzina...

 • Baltinavā uzņem dokumentālo filmu

  (Reportāža)

    Iejutušies laikā un dzīvē pirms simts gadiem, ko izdzīvoja mūsu vectēvi un vecvectēvi,- tā par sevi varēja teikt ikviens, kurš piedalījās dokumentālās filmas tapšanā. No šodienas - uz pagātni. Iebraucot Baltinavā, “Vaduguns” satika trīs mazas...

 • Viļakā ierodas revizore

  (Reportāža)

    Pagājušās nedēļas nogale Viļakas kultūras nama darbiniekiem, pašdarbniekiem un ciemiņiem izrādījās ļoti nervoza un saspringta. Kā nu ne, ja revīziju veica Žurka Kornēlija, kura divu dienu laikā iemanījās apošņāt un nogaršot visus tur piedāvātos...

 • “Tu esi super!”

  (Reportāža)

    Aizvadītajā sestdienā Briežuciemā valdīja jestra gaisotne, kurā satikās pagājušo gadu konkursu “Misis briežciemiete”, “Misters briežciemietis”, “Super vecmāmiņa” un “Super vectētiņš” dalībnieki. Briežuciema kultūras pasākuma organizatore Zita...

 • “... un tad atnāk dziesma”

  (Reportāža)

    Sestdien ar 20 gadu jubilejas koncertu “... un tad atnāk dziesma” svētkus nosvinēja Krišjāņu tautas nama sieviešu vokālais ansamblis “Elija”. Savu nosaukumu “Elija” ieguva no tā laika dziedošo dalībnieču vārdu pirmajiem burtiem. Visas dziedātājas...

 • Iededz sveci, lai kliedētu tumsu

  (Reportāža)

    Viļakas novada ļaudis ziemas ieskaņu koncertu pavadīja kultūras namā, kur pasākumā caurvijās sveču tēma. Ne velti, kā pasākuma vadītāji uzsvēra, sveces liesma pavada cilvēku visos svarīgākajos un svinīgākajos mirkļos – sniedz gaismu un siltumu...

 • Sporta veids, kurā nesteidz sasteigt

  (Reportāža)

      1.-2.novembrī Viļakas pamatskolas 2.kategorijas šautuvē pulcējās sportisti, lai startētu tradicionālajās Broņislava Bondara piemiņas balvas izcīņas sacensībās ložu šaušanā. Ar rezultātu gandarīts. Sacensības tiesāja 3.kategorijas tiesnesis Ēvalds...

 • Priecājas par Mārtiņrožu laiku

  (Reportāža)

    Sestdien Kubulu kultūras namā pulcējās tautas muzikanti un Eiropas deju kopas, lai dancotu, dziedātu un kopā jestri atpūstos koncertballē “Mārtiņrožu laiks”. Maija Laicāne, atklājot koncertu, uzsvēra, ka šodien runās pavisam maz: “Galvenais ir...

 • Lai kalpo Dievam par godu

  (Reportāža)

    Svētdien Augustovas Svētās Elizabetes Romas katoļu baznīcā valdīja svētku noskaņa – prāvests un katoļu draudze pateicās visiem, kuri palīdzēja baznīcas torņa atjaunošanā un vētras postījumu sakopšanā ap baznīcu. Draudzes prāvests Oļģerts Misjūns,...

 • Pretī zelta rudenim...

  (Reportāža)

      11.oktobrī laikraksta “Vaduguns” kolektīvs pārliecinājās, ka nav jābrauc aiz trejdeviņu zemēm, lai gūtu jaunus iespaidus. Madonas un Lubānas pusē lūkojāmies, ar ko lepojas un nodarbojas tautieši simts kilometru attālumā no Ziemļlatgales.   Pirmā...

vadi

Veiksmes prognoze


.