1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
23-08-2019
Vārdadienas šodien: Bērtulis, Boļeslavs

Rakstos

Lauku skolā iespējas tādas pašas kā pilsētā

Rankā, Gulbenes novadā, kopš 50-tajiem gadiem darbojas profesionālās izglītības skola, kas sākotnēji specializējās jauno mežkopības speciālistu sagatavošanā. Nu jau trešo gadu Rankas profesionālā vidusskola nes Valmieras tehnikuma teritoriālās stuktūvnienības vārdu. Kā ir mācīties Rankā? Stāsta ilggadējais skolas vadītājs Miķelis Kučinskis: “Pēdējos gados fokusējamies uz trīs izglītības virzieniem – mežsaimniecības tehnika, koka izstrādājumu izgatavošana un ēdināšanas pakalpojumi. Priecē tas, ka, piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzekļus, varam pilnveidot mācību vidi, remontēt kabinetus, iegādāties iekārtas un aprīkojumu. Līdz jaunam mācību gadam tiks nopirktas vairāk nekā 10 jaunas kokapstrādes iekārtas un mežizstrādes tehnika, līdz ar to jauniešu praktiskās apmācības notiks mūsdienīgu uzņēmumu līmenī.”
Prakse ir neatņemama profesionālās izglītības sastāvdaļa. Ik gadu audzēkņiem tiek piedāvātas iespējas praktizēties nozares uzņēmumos Latvijā, kā arī, izmantojot Erasmus+ programmas finansējumu, doties praksē uz ārzemēm. Pirmās skolēnu grupas devās uz Slovākiju un Itāliju, bet pērn - uz Portugāli un Dāniju.
Pagājušajā vasarā seši topošie būvizstrādājumu galdnieki no Valmieras tehnikuma teritoriālās struktūrvienības Rankā devās uz Lisabonas reģionā esošo Montijo. Puišiem šī bija pirmā darba pieredze tik tālu prom no mājām un ierastās vides, tās laikā gūtas gan jaunas zināšanas un prasmes, gan dažādi kultūras iespaidi.
Jaunieši atzīst, ka darba specifika Portugālē ir atšķirīga, un tieši tas ir viens no galvenajiem aspektiem, kas ļāva pusotru mēnesi ilgajai praksei paskriet gluži nemanot. “Man patika, ka darbā varējām strādāt uz visām rūpnīcas iekārtām. Pirmajās dienās sarežģītos uzdevumus kolēģi vēl neuzticēja, bet drīz saprata, ka mēs visu ātri apgūstam, un tad sākās īstais darbs – zāģēšana, frēzēšana, slīpēšana, laminēšana, materiālu apstrāde krāsošanas kamerā un citi uzdevumi,” stāsta jaunais būvizstrādājumu galdnieks Andris Rižijs.
Savukārt topošie ēdināšanas speciālisti devās uz Dāniju, kur praktizējās Zēlandes biznesa koledžā. Šī skola specializējas gaļas pārstrādē, tajā tiek apgūts pilns pārtikas ražošanas cikls, sākot no cūku kaušanas un noslēdzot ar gatavās produkcijas tirdzniecību skolas veikalā. Mācību prakse tiek pilnībā finansēta no Erasmus+ programmas budžeta. Projekta “Audzēkņu un pasniedzēju kompetences paaugstināšana starptautiskā vidē” Nr.2016-1-LV01-KA116-022446 mērķis ir Valmieras tehnikuma audzēkņu profesionālo iemaņu paaugstināšana starptautiskā vidē.
“Labas prakses vieta nodrošina iemaņu iegūšanu un prasmju nostiprināšanu,” uzsver Miķelis Kučinskis. To atbilstošā līmenī nodrošina arī vietējie uzņēmumi, tomēr vēlamies, lai jauniešiem, arī mācoties laukos, būtu iespēja iegūt pasaules pieredzi.” Nākamajā mācību gadā tehnikums iecerējis uzsākt sadarbību arī ar uzņēmumiem Vācijā. Vairāk par mācību iespējām Rankā lasiet www.valmierastehnikums.lv.

 

Pēdējais izlaidums Baltinavas Kristīgajā internātpamatskolā

Šonedēļ, siltā, vasarīgā un saulainā dienā, uz izlaiduma svinībām pulcējās Baltinavas Kristīgās internātpamatskolas beidzēji, skolotāji, vecāki, ciemiņi. Šis bija pēdējais izlaidums Baltinavas Kristīgajā internātpamatskolā, jo novada domes deputāti jau pavasarī pieņēma lēmumu slēgt skolu mazā audzēkņu skaita dēļ.

Aizstāv diplomdarbus un saņem labus vērtējumus

24.maijā Balvu Mākslas skolā notika diplomdarbu aizstāvēšana, bet jau divas dienas pēc tam sekoja izlaidums. Skolu ar augstām atzīmēm šogad pabeidza 19 septiņgadīgās izglītības programmas audzēkņi.

Balvu skvērā izvietota āra bibliotēka

Balvu Centrālā bibliotēka turpina tradīciju, un jau pirms kāda laika Balvu skvērā parādījušies tā sauktie ‘grāmatu būrīši’, kas ielūkojas skvēra apmeklētāji. Viņi izņem grāmatu, kas ieinteresējusi, un turpat uz soliņa palasa. Bibliotekāri stāsta, ka grāmatas ‘būrīšos’ tiek regulāri papildinātas. Tās ir no cilvēku personīgajām bibliotēkām, kuras viņi atnes uz bibliotēku kā dāvinājumus.

 

Baltinavā atklāj velomaršrutu

26.maija rītā Baltinavas tirgus laukumā valdīja neierasts skats. Tirgus sievu vietā te pulcējās riteņbraucēji. Siltais un saulainais sestdienas rīts bija ideāls, lai atklātu Baltinavas novada marķēto velomaršrutu “Vēstures atskaņas Grīvas mežos”.

Laika prognoze

Balvi

Humidity:
Wind: at
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
vadi

Veiksmes prognoze

Sestdiena

Redzu, ka kāds vēl grib pabeigt remontu vai būvi līdz rudens aukstumiem. Tad nu šodien ir īstā diena, lai mainītu logus un durvis, krāsotu, līmētu tapetes un veiktu dažādus apdares darbus. Ilgi neprāto, bet dari, un viss tev izdosies! Naudas taupīšanas nolūkos tapešu līmēšanai vari angažēt savus skolniekus, kuriem turpinās brīvdienas, vai sarunāt savu draugu (draudzeni), kurš (-a) ir atvaļinājumā. Tie, kuri dzīvo ideāli izremontētos apartamentos, var pastrādāt ar dokumentiem. Arī šādi darbi šodien ritēs raiti, bez aizķeršanās. Lai visiem viss izdodas!