1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
15-11-2018
Vārdadienas šodien: Leopolds, Unda, Undīne

Paliek “Mežābeles” un milzīgs darbu plāns

Viļakas novada pašvaldība izsludinājusi vakanci – aicina pieteikties Susāju pagasta kultūrvēsturiskās lauku sētas vadītāja amatam. Tas nozīmē, ka līdzšinējais ilggadējais vadītājs šo darbu nolēmis atstāt. Līdz šim Vēršukalnā notika aktīva sabiedriskā dzīve, un arī tagad maija nogalē te brauc ciemiņu grupas, kuras ar stāstījumu un lauku gardumiem turpina iepriecināt Aldis Pušpurs. Ko viņš nolēmis mainīt savā dzīvē un kāpēc,- saruna ar Aldi pašu.

28.maijā iedarbinās trauksmes sirēnas

28.maijā no pulksten 9.30 līdz 9.45 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) visā Latvijā uz trīs minūtēm iedarbinās trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu civilās trauksmes un apziņošanas sistēmas darbību, kā arī, lai konstatētu bojājumus vai traucējumus trauksmes sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamībā. Šajā dienā iedzīvotājiem nav pamata uztraukties un nekāda turpmākā rīcība nav nepieciešama, jo tā ir tikai kārtējā trauksmes sirēnu pārbaude. Savukārt, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, tās izdzirdot, jāieslēdz radio vai televizors, kur tiks pārraidīta informācija par iespējamo apdraudējumu un rekomendācijas par aizsardzības pasākumiem un turpmāko rīcību.

Uz darbu ar jaunu sparu un enerģiju

“Esmu īstena savas vietas un sava pagasta patriote. Daru darbu, kas man patīk, un esmu bezgala priecīga par to, ka pazīstu sejā visus pagasta iedzīvotājus, no paša mazākā līdz vecākajam. Tieši viņi ir mūsu vislielākā bagātība,” teic jaunā Vīksnas pagasta pārvaldes vadītāja Dzintra Pipcāne, kura savus darba pienākumus sāka pildīt 20.aprīlī. Kā jaunajai priekšniecei sokas jaunajā amatā,- saruna ar viņu pašu.

Dzīd pi krustiem mūspusē

Mūspusē joprojām ir saglabājusies tradīcija, kas ir ne tikai Latgales, bet arī Latvijas kultūras kanons – Maija dziedājumi jeb “dzīduošana pi krusta”. Maijs Romas katoļu baznīcas kalendārā ir Svētās Jaunavas Marijas mēnesis - laiks, kad tai tiek veltīti īpaši dievkalpojumi un lūgšanas, tostarp dziedāšana ceļmalās pie krucifiksiem. Kubulu pagastā pie krucifiksa Kurnā sievas (foto) pulcējas katru dienu. Anita Romka uzskata, ka citādāk nevar būt. “Ticu Dieviņam,” viņa paskaidroja. Jautāta, kā mudināt jaunatni saglabāt tradīcijas, Anita atzina, ka šādas receptes nav: “Jaunieši nereti saka: “Būsim jūsu gados, tad arī iesim dziedāt.”” Marija Bukša nepieciešamību katru pievakari veltīt Maija dziedājumiem pamato ar iekšēju vēlmi būt tuvāk Dievam, izlūgt Dieva žēlastību. “Pēc katra dziedājuma jūtos daudz labāk. Jāvēršas pie Dieva, un palīdzība neizpaliks. Vismaz trīs reizes dzīvē to nemanot esmu saņēmusi, kad šķita, ka ir bezizejas situācija.” Savukārt Maruta Ozola spriež, ka viss atkarīgs no ģimenes: “Ja bērns kopš mazotnes iet baznīcā, tad arī pieaudzis viņš neaizmirsīs ceļu uz dievnamu.” Viņai piekrīt Tekla Kozlovska un ir vienisprāt ar dziedātājām, ka Maija dziedājumi nekur nezudīs, kamēr pastāvēs Latvija.

 

Bērzpilieši nosvin piektos pagasta svētkus

 

Sestdien Bērzpilī visas dienas garumā notika dažādas aktivitātes, veltītas Bērzpils pagasta svētkiem. Rīts sākās ar mājražotāju andeli, dejām, netradicionālām sporta spēlēm, izglītojošu vides pārgājienu un pat mīļdzīvnieku parādi. Pagasta pārvaldniece Biruta Bogdane, lūgta atklāt, kādās aktivitātēs pati piedalīsies, atsmēja, ka visās. “Došos pārgājienā, dejošu ballē un skatīšos salūtu. Lai viss izdodas!” viņa vēlēja.


Pirms tirdziņa. Evita Seņka uz tirdziņu devās kopā ar dēlu Dāvi (5 gadi), meitu Saniju (7 gadi) un suņuku Čiko (5 mēneši). Evita atklāja, ka bērni ar nepacietību gaida mīļdzīvnieku parādi. “Būs interesanti,” viņa sprieda.  


Mājasdarbs. Jau piektdien Bērzpils centrā notika akcija, kurā ikviens interesents bija aicināts veidot Bērzpils pagasta svētku noformējumu, izpušķojot krēslus. Pie pagasta pārvaldes varēja nobildēties pie Sanitas Korklas, Ilutas Pugačas, Olitas Odumiņas, Ivetes Bernes un Pētera Plūša veidotajiem tēliem (foto), turklāt to rokās bija “Vaduguns”!


Pasākumus jau plāno. Bērzpilieši lepojas ar diviem tradicionāliem pasākumiem – pagasta svētkiem un pasākumu “Dziesma Bērzpilij”. Pagasta pārvaldniece Biruta Bogdane zināja teikt, ka “Dziesma Bērzpilij”, iespējams, šogad būs citādāka, jo uzstāties aicinās populārus māksliniekus.   


Dejas tirgus placī. Pircējus nemulsināja fakts, ka tirgus placī vienlaikus ar andelēšanos neizpalika graciozi deju soļi. Sieviešu deju kopas “Asjate” vadītāja Iveta Tiltiņa uzsvēra, ka katrā pagastā tādā vai citādā veidā svētkiem jābūt. “Lai varam kopā būt,” viņa piebilda.


Piedāvā kombainus. Andrejs Vilciņš pircējus mudināja iegādāties pašizgatavotus ogu lasīšanas kombainus: “Ņemiet, nenožēlosiet, ar to var lasīt visas ogas, jo gali nav asi. Pats lasu ar divreiz lielāku kombainu, bet tādu sievietes diez vai spētu rokās noturēt.”


Vai tā ir vuška? Inese Egle neslēpa smaidu, kad pasākuma vadītāji viņas pūdeli Pičuku nosauca par vušku. Uz jautājumu, vai zeķes arī ada, Inese atzina, ka nē, piebilstot, ka kādam vilnu varētu atdot. Bijusī ķekaviete atklāja, ka Bērzpilī viņai klājas labi. “Un svētkiem laukos ir cita garša,” viņa prātoja.  


Biezputras komanda. Par putras vārīšanu rūpējās Lāsma Ziemele, Ilga Lazdiņa, Kārlis Gabrāns, Jānis Pugačs un Andris Zušs.  


Griež vāciņus. Šajā pārbaudījumā, kā jokoja tiesneši, daltoniķiem nav ko darīt, jo uzdevums bija uzgriezt attiecīgas krāsas vāciņus tādas pašas krāsas burkām. Baiba Apšeniece smēja, ka ar burku griešanu ir uz ‘tu’: “Pagrabā joprojām atrodas gardumi, kas gatavoti pirms 4-5 gadiem. Šogad centīšos mazāk konservēt. Tiesa, tā nospriežu katru gadu, bet burciņu skaits tā arī nesarūk.”


Sapieru lāpstiņas kā kaķene. Sporta sacensības Bērzpilī patiesi bija netradicionālas. Piemēram, jāšauj švamme ar improvizētu kaķeni, kas izveidota no divām sapieru lāpstiņām. Vienpadsmitgadīgā Valērija Borovikova (foto) zināja teikt, ka grūti tas nav.


Pirms pārgājiena. Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas izglītības centra vadītāja Regīna Indriķe pastāstīja, ka kopā ar interesentiem dosies uz Ičas upes pļavām, lai lūkotos, kas tur atrodas. Jautāta, kas Lubānas mitrājā varētu būt tāds, kas citviet nav sastopams, R.Indriķe atgādināja, ka palienu pļavas patīk putniem. “Piemēram, griezei, kas šeit griež. Tie ir arī augi - Sibīrijas skalbe, kas mīl mitrumu. Vietējie cilvēki, dzīvojot šeit, ne vienmēr zina, kādas dabas bagātības ir līdzās. To šodienas pārgājienā arī uzzināsim,” viņa solīja. 

Laika prognoze

5.1°C

Balvi

Pārsvarā mākoņains
Humidity: 90%
Wind: DDA at 0 kmh
Piektdiena-1°C/2°C
Sestdiena3°C/4°C
Svētdiena0°C/4°C
Pirmdiena-3°C/1°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
vadi

Veiksmes prognoze

Ceturtdiena

Attīrošajā ceturtdienā vajadzētu attīrīt savu dvēseli no sārņiem: vainas sajūtas, kāda aizvainojuma vai ilgi krātām dusmām. Ticīgajiem ieteicams baznīcas apmeklējums un grēksūdze, pārējiem – sevis analīze, izprašana un pieņemšana, kā arī pārrunas ar uzticamu personu vai psihologu. Un visiem par ļaunu nenāktu visas dienas garumā piedošana un atvainošanās līdzcilvēkiem. Šodien centīsimies būt altruisti, nevis egoisti: dots devējam atdodas.