Rakstos
Balvos, Vidzemes ielā, cieš cilvēks
11.septembrī pulksten 14.23 saņemts izsaukums uz Vidzemes ielu Balvos, kur dega vieglās automašīnas akumulators 0,5 kvadrātmetru platībā. Pirms ugunsdzēsēju glābēju ierašanās cilvēki, izmantojot ugunsdzēsības aparātu, likvidēja degšanu, tomēr notikumā cieta viena persona.
Cieš no elektrotraumām
Šī gada augustā Latvijā reģistrēts rekordliels elektrotraumu skaits – no tām cietuši 12 cilvēki, to vidū – arī 14 gadus veca meitene un piecus gadus vecs zēns. Pusaudze traumu guva, mājās pieskaroties bojātam vadam, savukārt piecgadnieks – no baseina tuvumā esoša elektriskā pagarinātāja. Tikmēr kāda pieaugusi sieviete elektriskās strāvas triecienu un rokas apdegumu guva, ar elektrisko zāles pļāvēju uzbraucot virsū zālājā atstātam pagarinātājam, savukārt kāds 29 gadus vecs vīrietis strāvas triecienu saņēma, pie neatslēgtas elektrības padeves mājoklī uzstādot elektriskās plīts virsmu. AS “Sadales tīkls” atgādina, – sadzīvē ir būtiski pievērst uzmanību elektrodrošībai ik uz soļa, jo drošības pamatnoteikumu neievērošana neveiksmīgas apstākļu sakritības rezultātā var maksāt arī dzīvību.
Sākušās mācības “Namejs 2024”
No šīs otrdienas līdz 8.oktobrim visā Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku (NBS) organizētās visaptverošās valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”.
Piedalīsies vienpadsmit tūkstoši karavīru
Šīs mācības Latvijā notiek kopš 2014.gada, kuru regulārai norisei ir būtiska loma, lai pastāvīgi augstā līmenī uzturētu un stiprinātu NBS kaujas spējas. Bruņotajiem spēkiem vienmēr jābūt gataviem laikus un efektīvi reaģēt uz potenciāliem apdraudējumiem un garantēt Latvijas drošību. Savukārt sadarbības stiprināšana ar valsts un pašvaldību iestādēm, dažādu nozaru komersantiem un to iesaiste mācībās stiprina visaptverošas valsts aizsardzības sistēmu Latvijā.
Šī gada mācībās piedalīsies karavīri un zemessargi no visām NBS vienībām, tajā skaitā valsts aizsardzības dienesta karavīri, rezerves karavīri un sabiedroto bruņoto spēku karavīri. Lai pilnveidotu un stiprinātu spēju veikt uzdevumus valsts apdraudējuma gadījumā, mācībās plānota sadarbība ar Civilās aizsardzības Operacionālās vadības centru, tajā skaitā Valsts kanceleju un nozaru ministrijām, to padotības iestādēm, valsts drošības iestādēm, vairākām pašvaldībām un komersantiem, tādējādi sniedzot valsts aizsardzības vajadzībām nepieciešamo atbalstu.
Mācības organizētas sadarbībā ar NATO daudznacionālās divīzijas “Ziemeļi” štābu. Tajās būs iesaistīti sabiedroto karavīri no ASV, Igaunijas, Lietuvas, Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā esošās NATO daudznacionālās kaujas grupas, NATO daudznacionālās brigādes Latvijā štāba, NATO spēku integrācijas vienības Latvijā un Kanādas bruņoto spēku pavēlniecības Latvijā. Mācību norisi atbalstīs Apvienotie reaģēšanas spēki un dažādu līmeņu NATO štābu pārstāvji. Kopumā mācībās piedalīsies aptuveni 11 000 Latvijas un sabiedroto karavīri un zemessargi. Septembrī NBS plāno arī veikt trīs dienu ilgas mobilizācijas mācības ierobežotam personāla skaitam, pārbaudot mobilizācijas mehānismu darbību to tālākai pilnveidošanai. Tāpat jāpiebilst, ka “Namejs 2024” laikā NBS sadarbībā ar Valsts robežsardzi turpinās īstenot valsts pierobežas stiprināšanas pasākumus. Piemēram, plānots uzsākt iegādāto pretmobilitātes materiālu izvietošanu dabā (prioritāri ceļu bloķēšanai), kā arī Valsts robežsardzes robežkontroles punktu un robežsardzes nodaļu infrastruktūras nostiprināšanu ar fortifikācijām.
Katram savi konkrēti uzdevumi
“Reaģējot uz mainīgajiem drošības izaicinājumiem, Latvijas valsts aizsardzības sistēmai jābūt visaptverošai un jābalstās visas sabiedrības un valsts institūciju gatavībā pārvarēt krīzi un noturībā pret ārējo ietekmi. Visaptverošajā valsts aizsardzības sistēmā ietilpst ne tikai valsts aizsardzības jomas vai valsts pārvaldes institūcijas, bet arī privātā sektora pārstāvji, uzņēmumi, nevalstiskās organizācijas, iedzīvotāji un citas personas. Šīs sistēmas mērķis ir sekmēt valstiski svarīgu funkciju darbību plānošanas, koordinēšanas un partnerības sistēmas izveidošanu starp valsts institūcijām, kā arī privāto sektoru, nevalstiskajām organizācijām un iedzīvotājiem. Praktiskais šīs sistēmas uzdevums ir katrai valsts institūcijai noteikt konkrētus uzdevumus un lomu valsts aizsardzībā,” uzsver bruņoto spēku pārstāvji.
Iedzīvotāju ievērībai!
Intensīvo mācību laikā rudenī pa valsts galvenajiem un reģionālajiem ceļiem pārvietosies Latvijas un sabiedroto valstu karavīri un militārā tehnika. Notiks arī militāro lidaparātu lidojumi Latvijas gaisa telpā, tajā skaitā zemā augstumā, kā arī kaujas šaušana poligonos. Mācību laikā darbosies informatīvais tālrunis: +371 28637064. Redzot aizdomīgas aktivitātes, iedzīvotāji aicināti sazināties ar Valsts drošības dienestu, zvanot uz diennakts tālruni +371 6720 8964 vai rakstot uz e-pastu:
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.
. Savukārt par aizdomīgām aktivitātēm robežas tuvumā jāziņo Valsts robežsardzes Nacionālajam koordinācijas centram, zvanot uz diennakts tālruni +371 67075616 vai +371 67075718. “Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai par mācību norisi Latvijas novados NBS sociālo tīklu kontos, kā arī NBS un pašvaldību interneta vietnēs. Pateicamies iedzīvotājiem par atbalstu mācību norisē! Sargājam Latviju kopā!” uzsver bruņoto spēku pārstāvji.
Nelaime Baltinavas pusē
22.augustā Balvu novada Baltinavas pagastā ugunsdzēsēji glābēji no ūdenstilpes izcēla bojāgājušo.
Uz apsūdzēto sola – policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji un citi
Šī gada pirmajā pusgadā Iekšējās drošības birojs kriminālvajāšanas uzsākšanai prokuratūrai nosūtījis 24 kriminālprocesus par 41 noziedzīgu nodarījumu pret 41 personu.
Tajā skaitā kriminālprocesi ir pret 27 amatpersonām – desmit Valsts policijas, sešām Valsts robežsardzes, četrām Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, divām Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, trīs pašvaldības policijas amatpersonām, kā arī pret divām amatpersonām no Nodrošinājuma valsts aģentūras un Iekšlietu ministrijas Informācijas centra.
Liela daļa (46 %) no kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtītajiem kriminālprocesiem ir par iekšlietu dienestos un pašvaldības policijā nodarbināto dienesta pilnvaru pārsniegšanu, pielietojot vardarbību, kā arī citiem noziedzīgiem nodarījumiem, kas izdarīti valsts amatpersonu dienesta pienākumu pildīšanas laikā. Vērtējot iekšlietu sistēmā nodarbināto izdarītos noziedzīgos nodarījumus ārpus dienesta laika, par kuriem kriminālprocesi nosūtīti kriminālvajāšanas uzsākšanai, trešdaļa ir par noziegumiem tautsaimniecībā (tajā skaitā par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un tādu datu izplatīšanu, kas dod iespēju nelikumīgi izmantot finanšu instrumentu vai maksāšanas līdzekli). Savukārt 30% kriminālprocesi ir par noziedzīgiem nodarījumiem pret ceļu satiksmes drošību, vadot transportlīdzekli apreibinošo vielu ietekmē, vai arī izraisot ceļu satiksmes negadījumus.
Veiksmes prognoze
.