1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
21-05-2019
Vārdadienas šodien: Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija

Rakstos

Lai nodoklis nepieaug - jādeklarējas!

Bijusī balveniete Nora, kura no vecmāmiņas mantojusi vienistabas dzīvokli Daugavpilī, vēlējās pastāstīt mūsu laikraksta lasītājiem par situāciju, ar ko nesen saskārusies, maksājot īpašuma nodokli par šo dzīvokli.

“No vecmāmiņas esmu mantojusi vienistabas dzīvokli Daugavpilī. Pirms tam par šo dzīvokli bija jāmaksā īpašuma nodoklis mazliet vairāk par astoņiem eiro. Taču kopš vecmāmiņas nāves tajā neviens nav deklarēts. Šogad saņēmu paziņojumu, ka man īpašuma nodoklī par šo dzīvoki jāsamaksā 50 eiro. Piezvanījusi uz Daugavpils domi, uzzināju, ka pērnā gada jūnijā pieņemts likums – ja dzīvoklī neviens nav deklarēts, īpašuma nodokļa likme pieaug septiņas reizes. Tā mani 8 eiro kļuva par 50. Protams, neviens nebija ieinteresēts par to informēt parastos iedzīvotājus. Varbūt kaut kur arī bija divas mazas rindiņas “Latvijas Vēstnesī”, ko atver tikai tie, kam tas ir īpaši jādara. Protams, tagad neko vairs nevaru mainīt, jo man būs jāmaksā tie 50 eiro par pagājušo gadu. Bet gribu informēt cilvēkus, kuri varbūt arī to nezināja. Gribētos arī uzzināt, vai valstī ir kāds likums, kas nosaka īpašuma nodokļa likmes, vai noteikumus pieņem katra pašvaldība atsevišķi?” jautā sieviete.
Balvu novada pašvaldības nodokļu administratore Lūcija Pušpure atbild: “Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” izdevējs ir Saeima, un likums publicēts izdevumos “Latvijas Vēstnesis” un “Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs”. Savukārt savus saistošos noteikumus pašvaldības izdod saskaņā ar likumu “Par nekustamā īpašuma nodokli” un publicē pašvaldības mājaslapā. Balvu novada pašvaldība publicē savus saistošos noteikumus arī pašvaldības avīzē.
Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 3.panta 1.daļa nosaka nekustamā īpašuma nodokļa likmes:
(1) Nekustamā īpašuma nodokļa likmi vai likmes no 0,2 līdz 3% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības nosaka pašvaldība savos saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz pirmstaksācijas gada 1.novembrim. Nekustamā īpašuma nodokļa likmi, kas pārsniedz 1,5% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, pašvaldība nosaka tikai gadījumā, ja nekustamais īpašums netiek uzturēts atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai. Ja pašvaldība līdz noteiktajam termiņam saistošos noteikumus nav publicējusi, nekustamā īpašuma nodokļa likme ir:
1) 1,5% no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības:
a) zemei,
b) ēkām vai to daļām, izņemot šīs daļas 2. punktā un šā panta 1.2 daļā minētajiem nekustamā īpašuma nodokļa objektiem,
c) inženierbūvēm;
2) dzīvojamām mājām neatkarīgi no tā, vai tās ir, vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, dzīvojamo māju daļām, telpu grupām nedzīvojamās ēkās, kuru lietošanas veids ir dzīvošana, kā arī telpu grupām, kuru lietošanas veids ir saistīts ar dzīvošanu (garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām), ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai:
a) 0,2% no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56 915 eiro,
b) 0,4% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 eiro, bet nepārsniedz 106 715 eiro,
c) 0,6 % no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106 715 eiro.
Kā rakstīts likumā, likmi no 0,2% līdz 3% no kadastrālās vērtības pašvaldība var noteikt savos saistošajos noteikumos. Balvu novada pašvaldībā saistošie noteikumi attiecībā uz dzīvojamām mājām un dzīvokļiem, kur nav deklarētas personas, nav pieņemti.
Ja nodokļu maksātājam ir mainījusies summa, to vislabāk noskaidrot konkrētajā pašvaldībā, bet Daugavpils mājaslapā ir Daugavpils saistošie noteikumi Nr.18, kas izdoti 2018. gada 14. jūnijā, kur ir teikts par NĪN likmes palielināšanu uz 1,5%, ja uz 1.janvāra plkst. 0.00 nav bijusi deklarēta neviena persona. Nevienam personīgi par visu saistošo noteikumu pieņemšanu nepaziņo, bet pašvaldības avīzē, kā arī pašvaldība savā mājaslapā parasti ievieto šādu informāciju. Nav taisnība, ka Daugavpils pašvaldība nav informējusi iedzīvotājus. Daugavpils mājaslapā 2018.gada 16.oktobrī ir ievietots raksts par attiecīgajām nodokļu izmaiņām, kā arī video.

Pasniedz augstākos Latvijas valsts apbalvojumus

Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas gadadienas priekšvakarā Valsts prezidents Raimonds Vējonis svinīgā ceremonijā Rīgas pilī pasniedza 93 augstākos Latvijas valsts apbalvojumus, tostarp ar Viestura ordeņa IV šķiru apbalvoja un par ordeņa virsnieci iecēla pulkvežleitnanti, Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes Pededzes robežapsardzības nodaļas priekšnieci Jeļenu Zitāni par nopelniem un ieguldījumu valsts drošības stiprināšanā un valsts robežas apsargāšanā.

Pededzē mainīts darba laiks

Valsts robežsardze informē, ka no 2019.gada 31.marta līdz oktobra pēdējai svētdienai Pededzes robežšķērsošanas vietas darba laiks būs no plkst. 8.00 līdz 20.00.

Labas ziņas autovadītājiem

25.aprīlī Saeima galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Ceļu satiksmes likumā. Bez citiem grozījumiem tie arī paredz, ka autovadītājiem vairs nebūs obligāti jāvadā līdzi transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība un vadītāja apliecība. Tomēr, ja autovadītājs šos abus dokumentus nolems atstāt mājās, jāņem vērā svarīgs nosacījums. Proti, brauciena laikā tāpat jābūt līdzi kādam personu apliecinošam dokumentam. Jāņem arī vērā, ka šis jauninājums attiecas uz autovadītājiem, kuriem ir Latvijā izsniegta vadītāja apliecība un Latvijā reģistrēts transportlīdzeklis. Savukārt vadot transportlīdzekli ārzemēs, reģistrācijas un vadītāja apliecība, tāpat kā līdz šim, jāņem līdzi. Jebkurā gadījumā šīs izmaiņas faktiski atrisina jautājumu par reģistrācijas apliecības izmēru, kas neapmierināja daļu autovadītāju.

Darbu uzsāk vidējā ātruma kontroles sistēma

1.aprīlī darbu uzsākusi vidējā ātruma kontroles sistēma, kas kontrolēs transportlīdzekļu vidējo braukšanas ātrumu konkrētā ceļa posmā. Sistēmu, pamatojoties uz Ceļu satiksmes drošības padomē doto uzdevumu, ieviesīs Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) sadarbībā ar Valsts policiju.
Ātruma kontroles pilotprojekts ar vidējā ātruma noteikšanas sistēmu paredz, ka transportlīdzekļa ātrums tiek fiksēts, ņemot vērā laiku, ko spēkrats pavada no viena punkta līdz nākamajam. Pirmā kamera nofotografēs transportlīdzekļa numurzīmi un fiksēs šīs robežas šķērsošanas laiku. Savukārt otra kamera posma beigās atkārtoti nofotografēs transportlīdzekli, lai pēc tam ar atbilstošu metodoloģiju aprēķinātu, ar kādu vidējo ātrumu transportlīdzeklis pārvietojies konkrētajā ceļa posmā. Ja vidējais braukšanas ātrums būs lielāks par šajā ceļa posmā atļauto ātrumu, autovadītājam noformēs administratīvā pārkāpuma protokolu.
Sākotnēji vidējā ātruma kontroles sistēma darbosies uz šosejas Tīnūži – Koknese septiņu kilometru garā ceļa posmā. Ja pilotprojekts būs veiksmīgs, šādas sistēmas ieviesīs arī citos ceļu posmos, kur bieži notiek ceļu satiksmes negadījumi. Tāpat transportlīdzekļa vadītājus brīdinās par vidējā ātruma kontroles sistēmu ar informatīvām ceļa zīmēm - līdzīgi kā tas ir ar stacionārajiem fotoradariem. Tikai šajā gadījumā zem radara zīmes uzstādīs arī papildzīmi, uz kuras būs norādīts, cik garā ceļa posmā sistēma darbojas.

Laika prognoze

Balvi

Humidity:
Wind: at
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
vadi

Veiksmes prognoze

Ceturtdiena

Neitrāla diena neitrāliem darbiem, kad nebūs ne melnās, ne baltās svītras, drīzāk – pelēka. Tad nu čubināsimies katrs savā vietā, katrs savā sfērā - jo šodien ap tevi skraidīs un rosīsies mazāk, jo labāk. Šodien ieteicams relaksēties pie dabas krūts: mežā, pļavā, pie ūdeņiem (ceru, ka esi potējies pret ērcēm). Pačukstēšu, ka lielā zive pie tevis šodien atpeldēs ne tikai pati, bet paņems līdzi visu radu varzu. Tad tu vari iedomāties, kādu lomu atstiepsi (vai pārvedīsi) mājās! Pietiks gan sievai (vīram), gan bērniem, gan kaķiem, gan kaimiņiem. Lai veicas!