1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
16-05-2022
Vārdadienas šodien: Dailis, Herberts, Umberts

Rakstos

Plāno kriminālatbildību par braukšanu dzērumā

Saeimas Juridiskā komisija lēmusi izskatīšanai Saeimā virzīt grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem iecerēts noteikt kriminālatbildību par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles. Vienlaikus komisija lēma Saeimā virzīt arī ar to saistītos grozījumus Ceļu satiksmes likumā.

Kriminālatbildību plānots noteikt arī par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē. Šajā gadījumā netiek paredzēts noteikt šo vielu daudzumu vai ietekmes pakāpi. Jebkurā gadījumā paredzēts, ka par minētajiem pārkāpumiem piemēros brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Vienlaikus paredzēts noteikt kriminālatbildību par atteikšanos no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas noteikšanai asinīs vai narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošu vielu ietekmes pārbaudes. Šobrīd kriminālsods par to paredzēts tikai autovadītājiem, kuriem nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību.
Lai likumu grozījumi stātos spēkā, tie vēl trīs lasījumos jāatbalsta parlamentam. Deputāti rosinās Saeimu izskatīt likumprojektus pirmajā lasījumā bez atkārtotas izskatīšanas Juridiskajā komisijā. “Diemžēl situācija uz ielām un ceļiem liecina, ka ne visi autovadītāji transportlīdzekļa vadīšanu nodala no apreibināšanās. Kriminālatbildība par braukšanu reibumā palīdzēs novērst traģēdijas, ko uz ceļiem izraisa dzērājšoferi un citu apreibinošo vielu lietotāji,” spriež Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Jānis Butāns.

Kūla deg Tilžā un Kupravas pagastā

No 14. līdz 19.aprīlim Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) visā Latvijā saņēma 427 izsaukumus: 275 – uz ugunsgrēku dzēšanu, no kuriem 149 bija kūlas, bet 9 – meža ugunsgrēki, 100 – uz glābšanas darbiem, bet 52 izsaukumi bija maldinoši.
Lieldienu brīvdienās ugunsgrēki reģistrēti arī Balvu novadā. Proti, Kupravas pagastā pērnā zāle dega 30 kvadrātmetru platībā, bet Brīvības ielā Tilžā – 500 kvadrātmetru platībā.

Autobraucēji joprojām vieglprātīgi

Aizvadīta Eiropas ceļu policijas tīkla “Roadpol–European Roads Policing Networkakcija” atļautā braukšanas ātruma kontroles nedēļa, kas norisinājās no 21. līdz 27.martam. Šīs akcijas laikā policija (papildu ikdienas ceļu satiksmes noteikumu kontrolei) īpašu uzmanību pievērsa tam, vai satiksmes dalībnieki ievēro atļauto braukšanas ātrumu.
Kopumā Valsts policijas darbinieki Latvijas teritorijā fiksējuši 2 118 ātrumpārkāpumus, kas ir vairāk nekā pērn (2 057) šīs akcijas laikā. Visvairāk atļautā braukšanas ātruma pārkāpumi fiksēti tieši Rīgas reģionā – 563, gandrīz tikpat ir reģistrēti Zemgales reģionā – 515. Papildu pārkāpumiem, kurus konstatējuši likumsargi, arī ar fotoradariem aizvadītās nedēļas laikā ir reģistrēts liels atļautā braukšanas ātruma pārkāpumu skaits – 10 034. Tas diemžēl norāda, ka daudzu autovadītāju attieksme pret ceļu satiksmes drošību nav uzlabojusies un ir vieglprātīga.

Pirmais kūlas ugunsgrēks mūspusē

21.martā ugunsdzēsēji glābēji saņēma izsaukumu uz pirmo kūlas ugunsgrēku Balvu novadā šogad. Pērnā zāle 300 kvadrātmetru platībā dega Lazdukalna pagastā.
Šogad no 13.februāra līdz 22.martam visā Latvijā reģistrēti jau 322 kūlas ugunsgrēki, bet kopējā izdegusī platība ir 130,6 hektāri. Līdz šim minētajā laika posmā visvairāk pērnās zāles ugunsgrēku gadījumi bijuši Zemgalē (89), kam seko Latgale (81), Kurzeme (69), Rīga un Pierīga (55) un Vidzeme (33). Savukārt lielākais kūlas ugunsgrēks šogad notika 14.martā Ropažu novadā, kur pērnā zāle dega 12 hektāru platībā.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina, - kūlas dedzināšana ir aizliegta un tā apdraud cilvēku īpašumu, veselību un dzīvību, kā arī rada būtisku kaitējumu dabai, jo iznīcina vērtīgus augus, kukaiņus, sīkdzīvniekus un putnu ligzdas. Fiziskai personai par kūlas dedzināšanu piemēro naudas sodu no 280 līdz 700 eiro. Zemes īpašniekiem (valdītājiem) jāveic arī nepieciešamie pasākumi, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana. Ja netiek ievērotas noteiktās ugunsdrošības prasības, fiziskai personai piemēro brīdinājumu vai naudas sodu no 30 līdz 280 eiro, bet juridiskai personai – no 280 līdz 1400 eiro. Savukārt, ja, neievērojot noteiktās ugunsdrošības prasības, izcēlies ugunsgrēks, fiziskai personai piemēro naudas sodu no 140 līdz 430 eiro, bet juridiski personai – no 1400 līdz 4300 eiro. Tāpat jāatceras, ka VUGD sadarbojas ar Lauku atbalsta dienestu, sniedzot informāciju par kūlas degšanas vietām. Ja degusi kūla, zemes īpašniekiem tiek samazināts Eiropas Savienības platību maksājums. “Aicinām iedzīvotājus sakopt teritorijas bez kūlas dedzināšanas. Savukārt gadījumos, ja ugunsgrēks tomēr izcēlies, nekavējoties zvaniet uz tālruņa numuru 112!” būt atbildīgiem aicina VUGD.

Žīguros uzbrūk lācis

Šo otrdien Žīguru pagastā AS “Latvijas valsts meži” (LVM) mežkopis, ap pulksten 11.30 apsekojot egļu jaunaudzi Žīguru iecirknī, cieta no lāča uzbrukuma. Par laimi, vīrietis guva tikai vieglus ievainojumus, bet līdz šim gadījumi, kad lācis uzbrucis cilvēkam, ne tikai mūspusē, bet arī visā Latvijā, nav reģistrēti.
Iekož kājā un aizskrien atpakaļ mežā
LVM informē, ka lācis izskrēja un mežkopim uzbruka no tuvumā esošā biezokņa, kas atradās 4 līdz 5 metru attālumā. Ieraugot tuvojamies lāci, mežkopis centās bēgt, taču pakrita. Lācis viņu saķēra aiz kājas un iekoda, pārkožot zābaku, tad ieskrēja atpakaļ mežā. Iespējams, tā bija lāču māte, kura aizsargāja savu mazuli. Tad LVM darbinieks paša spēkiem nokļuva līdz automašīnai un devās uz tuvāko slimnīcu, kur viņam tika sniegta pirmā palīdzība. “Lācis ir ar ļoti attīstītu ožu un dzirdi, perfekti pārzina savu apkārtējo teritoriju. Lācis ir arī ziņkārīgs, tomēr vienlaikus ļoti uzmanīgs. Ja cilvēks pārsteidz lāci, dzīvnieks pats sabīsies un bēgs prom. Citādi gan ir situācijās, ja līdzās lācenei ir arī viņas mazuļi. Tad, līdzīgi kā ar citiem meža dzīvniekiem, arī lācene mazuļus aizsargās. Šādos gadījumos viņai vai arī mazuļiem tuvoties noteikti nevajag, bet gan lēnām jādodas prom,” skaidro LVM Medību tiesību nomas procesa vadītājs GUNTIS ŠČEPANIKS.
 LVM Komunikācijas daļas vadītājs TOMASS KOTOVIČS ziņu aģentūrai “LETA” pastāstījis, ka darbinieks, apsekojot jaunaudzes, krūmos sadzirdējis tādu kā pīkstienu. Lai aizbaidītu dzīvnieku, mežkopis sasita plaukstas, taču tajā pašā laikā no krūmiem izlēca lācis. “LVM darbiniekam lāci izdevās aizbaidīt, sperot un skaļi kliedzot. Pēc tam vīrietis devās uz automašīnu un brauca uz Balvu slimnīcu. Pēc šuvju uzlikšanas darbinieks no medicīnas iestādes devās  mājup,” zināja stāstīt T.Kotovičs.
Lai šādas situācijas neatkārtotos
Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs HARALDS BARVIKS, komentējot notikušo interneta portālam ‘medibam.lv’, skaidroja, ka mednieki jau iepriekš paredzēja, ka kas tāds var notikt. “Par laimi, cilvēks ir tikai ievainots un iznākums nav letāls. Parasti lāča uzbrukuma gadījumā ievainojumi ir ļoti smagi, bieži - nāvējoši. Tas varētu būt tikai sākums. Atbildīgajām iestādēm noteikti jādomā, ko darīt, lai situācija neatkārtotos,” uzsver H.Barviks.
Plašāk par lāča uzbrukumu cilvēkam Žīguru pagastā lasiet laikraksta “Vaduguns” nākamajā numurā.

Juristi
vadi

Veiksmes prognoze


.

Apmeklētāju aptauja

Kā vērtējat Balvu novada domes deputātu lēmumu uzņēmumu "Balvu Enerģija" pilnībā pārņemt pašvaldības īpašumā?