1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
24-03-2023
Vārdadienas šodien: Gustavs, Gusts, Tālrīts

Rakstos

Lietuvā mājputnu novietnē konstatēta putnu gripa

Nelielā mājputnu novietnē Lietuvā konstatēts augsti patogēnās putnu gripas (H5N1) uzliesmojums. Novietnē uzsākti slimības ierobežošanas un apkarošanas pasākumi. Atgādinām, ka pirms divām nedēļām putnu gripa tika konstatēta arī mājputnu novietnē Igaunijā.
Ņemot vērā gājputnu pavasara migrāciju un ar to saistītos putnu gripas riskus, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina Latvijas mājputnu turētājus stingri ievērot biodrošību un citus noteikumus, lai nepieļautu putnu gripas un citu slimību ievazāšanu novietnē:
s mājputnu barošana un dzirdināšana jāorganizē mītnē vai norobežotā teritorijā, novēršot savvaļas putnu piekļūšanu barībai un pakaišiem;
s mājputnu novietņu darbiniekiem un personām, kuras nonāk kontaktā ar mājputniem, jānodrošina darba vai maiņas apģērbs un apavi, ko lieto tikai mājputnu turēšanas vietā;
s mājputnu dzirdināšanai jāizmanto ūdens, kas nav iegūts virszemes ūdenskrātuvēs;
s lai novērstu tiešu un netiešu kontaktu ar savvaļas ūdensputniem, aizliegts mājputnus un nebrīvē turētus ūdensputnus izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs.
Tāpat PVD iesaka šajā laikā mājputnus nelaist ārā brīvi pastaigāties, lai nepieļautu to inficēšanos ar putnu gripu.
Par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai PVD.
Augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Vīrusa rezervuāri un izplatītāji dabā ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, to izdalījumiem un fekālijām. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu ūdeni, barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.
Aicinām iedzīvotājus ziņot par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši – ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni-automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.
Ziņojot lūdzam precīzi aprakstīt putna līķa atrašanās vietu vai nosaukt koordinātes. Jāpiebilst, ka laboratoriskai izmeklēšanai uz putnu gripu ir derīgs putna līķis ar galvu un neskartiem iekšējiem orgāniem, tāpēc aicinām ziņot tikai par tādiem savvaļas putniem, kurus nav jau sabojājuši (apgrauzuši, izvazājuši) dzīvnieki vai citi putni.
Par laboratoriskai izmeklēšanai nederīgu savvaļas putnu līķu savākšanu un apkārtnes sakopšanu ir atbildīga pašvaldība. Latvijā augsti patogēnā putnu gripa līdz šim ir konstatēta tikai savvaļas ūdensputniem.

Veiksme uzsmaida Šķilbēnu vīriem

Ja kādam veicies medībās, tad ziņas par to ātri izplatās. Tā bija arī ar papildu noteikto vilku nomedīšanas apjomu, ko bija atļauts medīt arī Balvu novadā. Un pēdējos divus pelēčus no 20 nomedīja Staņislavs Šakins un Jānis Šakins no mednieku biedrības “Šķilbēni”.

Jānis Šakins stāsta, ka no rīta vai, pareizāk sakot, četros no rīta vienā barotavā nozīmējās vilks. Barotavā ir uzstādīta novērošanas kamera, kas reaģē uz kustību. “No rīta braucu skatīties, kur tie vilki aizgājuši, viens vai divi. Tā kā bija svaigs sniegs, bija redzams, ka gājuši divi vilki, un iegājuši valsts meža masīvā. Piezvanīju Valsts meža dienestam, vai vilki vēl ir medījami, vai nav nomedīts jau viss atļautais plēsēju skaits. Pēc brīža man atzvanīja, ka divi vēl palikuši. Tieši tik, cik mums vajadzēja,” secināja mednieks. Apbraucot meža masīvu, sešus kvartālus, Jānis konstatēja, ka vilki nav izgājuši ārā no meža. Ap divpadsmitiem viņš organizēja vilku medības, aicinot ne tikai savu mednieku kolektīvu, bet arī kolektīvu vadītājus no citiem mednieku kolektīviem novadā. Ir izveidota mednieku grupa šādām medībām. “Vilki nav ēdams medījums, tādēļ ne visi grib braukt uz medībām,” pajoko mednieks. Uz medībām sapulcējās 28 mednieki un pieci dzinēji, kas brauca to meža masīvu dzīt. Pēc desmit minūtēm atskanēja pirmais šāviens, kas bija veiksmīgs Staņislavam Šakinam. Otro vilku bija manījuši divi mednieki, bet vilks, saodis viņus, nelīda ārā. Uz kāda stūra tas pieskrēja Jānim, bet metās atpakaļ, taču mednieks bija veiklāks. Veiksme šoreiz nostājās mednieka pusē. Nomedījamo vilku skaitu 300, par divdesmit pelēčiem vairāk, šajā medību sezonā Valsts meža dienests palielināja saistībā ar to, ka pieaudzis reģistrēto ziņojumu skaits par vilku uzbrukumiem un tajos nodarīto postījumu apjomu. Medīt vilkus bija atļauts 18 novados, tostarp Balvu, ko veiksmīgi savā medību teritorijā arī izmantoja Šķilbēnu mednieki.

Var precizēt platības

Līdz 1.aprīlim var veikt lauku bloku precizēšanu, iesniedzot precizēšanas pieprasījumus LAD Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā (EPS). Precizēšanas pieprasījumus var sniegt par nepieciešamajām izmaiņām lauku blokos, kā arī gadījumos, kad jādzēš vai jāizveido jauni ainavu elementi. Precizēt var tikai tās platības, kas uz precizēšanas pieprasījuma iesniegšanas brīdi ir koptas un atrodas labā lauksaimniecības stāvoklī. Precizēt var šādus ainavu elementus: akmeņu kaudzes, koku un krūmu pudurus, koku rindas, atsevišķi augošus kokus, biodaudzveidības salas (neapstrādātas, mitras vietas laukā), dīķus.

Aicina pieteikties

Borisa un Ināras Teterevu fonds aicina visu Latvijas reģionu bezpeļņas organizācijas iesniegt projektu idejas, lai palīdzētu grūtībās nonākušiem cilvēkiem veikt dārzkopības darbus pārtikas sagādāšanai sev un līdzcilvēkiem. NVO savas idejas fondam var iesniegt līdz 31.martam. Atbalstu ieguvušās organizācijas sarūpēs sēklas, stādus un dārza kopšanas piederumus gan novada trūcīgo ģimeņu piemājas dārzu ierīkošanai, gan biedrību pārziņā esošo dārzu apstādīšanai. Vasarā organizēs konsultācijas ģimenēm par dārza kopšanu, savukārt rudenī – par ražas uzglabāšanu ziemai un konservēšanu.

Lietotne anonīmu ziņu nosūtīšanai

Lauku atbalsta dienests mobilajā lietotnē klientu ērtībai ir ieviesis jaunu risinājumu – iesniegt informāciju dienestam bez autorizācijas. Līdz šim lietotni varēja izmantot tikai LAD klienti, elektroniskās pieteikšanās sistēmas lietotāji. Tagad to var darīt ikviens lauksaimnieks. Lietotnes jaunajā versijā ir izveidota atsevišķa sadaļa “Informē LAD”. Tajā ikviens var izveidot anonīmu ziņu ar foto informāciju un nosūtīt to dienestam izvērtēšanai. Jāņem vērā, ka attēla uzņemšanas laikā viedtālrunī ir jābūt aktivizētai GPS koordināšu noteikšanai.

vadi

Veiksmes prognoze


.

Apmeklētāju aptauja

Kā vērtējat valdības atbalstītos grozījumus, lai samazinātu alkohola patēriņu sabiedrībā?