1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
02-03-2021
Vārdadienas šodien: Laila, Lavīze, Luīze

Rakstos

Brauciens dāmām!

Cienītās Baltinavas novada dāmas! Laipni aicinātas pieteikties Baltinavas novada Sieviešu dienas auto/foto orientēšanās braucienam. Dalību braucienā var pieteikt līdz šī gada 5.martam (ieskaitot), rakstot uz e-pasta adresi: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai pa tālr. 26571774 (Inta Krakopa, KN vadītāja). Braucienā piedalās Baltinavas novada vienas mājsaimniecības vizmaz divas sievietes vai, ja nav autovadītājas apliecības un prasmju, papildus viens šoferis no tās pašas mājsaimniecības. Brauciena nolikums: www.baltinava.lv.

Spriedīs par lāčiem

26.februārī plkst. 10.00 ikviens interesents aicināts piedalīties 6. starptautiskajā Latgales biškopju konferencē tiešsaistē www.laukutikls.lv un www.strops.lv, kuras galvenā tēma būs “Lāči Latvijas dravās”. Jau vairākus gadus lāču skaits Latvijā palielinās, un arvien biežāk tos var sastapt bišu dravās, īpaši Latgales pusē. Kā pareizi rīkoties biškopim, ja nelūgtais viesis ir nolēmis pamieloties ar medu un izpostījis bišu dravu? Vai lāči mūsu mežos ir uz palikšanu un mēs esam radījuši viņiem labvēlīgus apstākļus, vai tomēr tie ir bēgļi no citām teritorijām, kur ar viņiem ir ļauts apieties nežēlīgāk? Par šiem un daudziem citiem jautājumiem konferencē runās speciālisti, kuriem ir pieredze un zināšanas šajā jautājumā Latvijā un Eiropā. Dalība pasākumā ir bez maksas.

Gada putns – laukirbe

Lai mudinātu par videi draudzīgu saimniekošanu, Latvijas ornitologu biedrība (LOB) par gada putnu 2021.gadā izvēlējusies putnu sugu, kurai ir ļoti slēpts dzīvesveids,- laukirbi (Perdix perdix). Tas ir rūsgani brūni raibs, drukns baloža lieluma putns ar samērā īsām, spēcīgām kājām un īsu asti. Laukirbes pārziemo Latvijā. Putns bēg skrienot, bet iztraucēts var pacelties spārnos un uzspurgt gaisā.
Agroķīmija padomju gados laukirbēm bija ļoti nelabvēlīga, bet populācija sāka atgūties 90-tajos gados. Patlaban lauksaimniecība atkal kļūst intensīvāka, kas no jauna apdraud laukirbes dzīvotnes. Vai kāds redzējis laukirbes? Valsts meža dienesta Balvu mežniecības mežzinis Edgars Skučs stāsta: “Pirms pāris gadiem laukirbes redzēju Kubulu pagasta Tutinavā, pērn - Vecumu pagastā. Ja no sākuma viņu bija 12, tad pēdējo reizi, kad redzēju, tikai četras - māte un trīs mazie. Laukirbēm uzbrūk un tās apēd vanagi, ērgļi, caunas, suņi, lapsas, kaķi. Putns nelabprāt ceļas spārnos, slēpties mēģina, skrienot pa zāli. Laukirbes ir izteikts lauku putns. Agrāk, kad bija labības šķūņi, laukirbes vairāk pieturējās pie mājas. Manā bērnībā laukirbes naktī līda apdzīvotā pagalmā un meklēja barību - graudus, sēkliņas.”

Cilvēka palīdzība gulbim lielākoties nav nepieciešama

Latvijas Ornitoloģijas biedrība atgādina, ka ziemā gulbji un citi ūdensputni bieži mēdz atpūsties uz ledus, īpaši gadījumos, kad blakus ir neaizsalis ūdens laukums. Līdz ar to gulbim, kurš atrodas uz sniega vai ledus un nav acīmredzami savainots, un citiem savvaļas putniem, nav nepieciešama cilvēka vai glābēju palīdzība. Paugurknābja gulbji regulāri lielā skaitā ziemu pavada Latvijā. Ņemot vērā to, ka gulbji ir lieli putni un bieži uzturas cilvēku apdzīvotu vietu tuvumā, bieži tiek saņemtas ziņas, ka iedzīvotāji ir satraukti par gulbjiem, kas izskatās vai uzvedas netipiski. Tomēr gandrīz nevienā no šiem gadījumiem putniem nav nepieciešama cilvēku palīdzība. Tipiskākie piemēri situācijām, kas rada bažas, ir dažādi.

Gulbis sēž uz ledus. Gulbju atpūšanās uz ledus vai uz zemes, īpaši, ja līdzās ir neaizsalis ūdens laukums, ir pavisam parasta parādība. Tas nenozīmē, ka gulbis ir iesalis vai kā citādi apdraudēts. Nekādā gadījumā nevajag kāpt uz ledus, mēģinot gulbi “glābt”!

Ūdens tūlīt aizsals. Ja gulbim šajā vietā vairs nebūs iespējams atrast barību, tas jebkurā brīdī var pārlidot uz citu sev piemērotu vietu, kas var būt gan Latvijā, gan vairāku simtu kilometru attālumā.

Gulbis nelido. Paugurknābja gulbis ir smagākais no Eiropas putniem, pacelšanās un nolaišanās tam sagādā zināmas grūtības. Tāpēc bez īpašas vajadzības tas nelidos, turklāt tas nav īpaši tramīgs no cilvēkiem.

Gulbis ir pelēks. Šogad šķīlušies gulbji ziemā vēl ir pelēkbrūni, taču tie vairs nav mazuļi, kas nespētu par sevi parūpēties.

Gulbis ir palicis viens. Lai gan parasti gulbji ziemā uzturas baros, tas, ka putns ir viens, nenozīmē, ka tas nokļuvis nelaimē. Ticamāk, ka šajā vietā lielam gulbju skaitam nepietiek vietas vai barības.

Gulbis nāk pie cilvēkiem. Tas, ka cilvēki gulbjus bieži baro, ir tos pieradinājis, ka no cilvēka var dabūt barību, taču tas nav izšķirošais gulbja izdzīvošanai. Labāk izvairīties no gulbju barošanas, veicinot to ātrāku pārcelšanos uz vietu, kur tie var sameklēt sev dabisko barību.

Nevienā no minētajiem gadījumiem nav nepieciešama gulbja glābšana!

Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina sabiedrību atturēties no ūdensputnu barošanas, lai šie putni nepierastu pie kādas konkrētas vietas, paļaujoties uz barības pieejamību un kavējoties doties barības meklējumos uz citām neaizsalušām ūdenstilpēm. Sabiedrības nozīmīga iesaiste putnu aizsardzībā ir novēroto putnu ziņojumi portālā vai mobilajā lietotnē Dabasdati.lv, ko Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina darīt ikvienu pilsoni, kam rūp putnu labklājība, tā palīdzot apzināt putnu sugu populāciju stāvokli Latvijā.
Kitija Balcare, Latvijas Ornitoloģijas biedrības komunikācijas speciāliste

 

Sani ir atrasts!

Piektdien Sitas mežā garākā pastaigā devās kanisterapijas speciālistes Ingrīdas Supes samojedu suns Sani. Pārdzīvojumi nu ir beigušies, suns atradies un I.Supe zina teikt, ka mums līdzās ir vislabākie cilvēki ar visplašāko sirdi: “Nevarēju iedomāties par līdzcilvēku lielo mīlestību uz Sani. Cilvēki iesaistījās meklēšanā piektdien līdz pat plkst. 21.00, otrā rītā meklēšana atsākās. Paldies visiem, kuri mani informēja par iesaistīšanos, kuri vienkārši to darīja bez ziņas došanas. Viss beidzās laimīgi! Sani mežā skrienam pamanīja meklēšanā devies mans Alūksnes pacienta tētis. Pasauca, un suns jau bija mašīnā. Paldies!”

vadi

Veiksmes prognoze


.

Apmeklētāju aptauja

Vai jāmaina sodu sistēma nepilngadīgajiem pārkāpējiem?

bez sodiem nevar - 19%
vajag vēl bargākus sodus - 23.8%
vaina jāmeklē ģimenē - 23.8%
nepilngadīgajiem jāpalīdz, nevis jāsoda - 23.8%
mani tas neskar - 9.5%

Balsis kopā: 21
Balsošana šajā aptaujā ir beigusies ir: Marts 2, 2021