1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
09-12-2024
Vārdadienas šodien: Valdemārs, Valdis, Voldemārs

Rakstos

Lai sargātu vērtīgos zālājus, veidos jaunus dabas liegumus

Lai nodrošinātu dabisko zālāju saglabāšanu un to ietveršanu īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklā, tādējādi daļēji novēršot Eiropas Komisijas ierosināto pārkāpuma procedūru pret Latviju par nepietiekamu aizsardzību zālāju biotopiem, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sagatavojusi Ministru kabineta noteikumu projektu “Grozījumi Ministru kabineta 2023. gada 21. novembra noteikumos Nr. 674 “Noteikumi par dabas liegumiem””. Tie paredz izveidot 39 jaunus dabas liegumus un paplašināt četrus esošus dabas liegumus ar kopējo platību 4 649 ha.

VARAM un Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) aicina sabiedrību piedalīties publiskajā apspriešanā par plānotajiem grozījumiem. Rakstiskus priekšlikumus un ierosinājumus par noteikumu projektu jāsniedz līdz 20. decembrim, tos adresējot VARAM (Peldu iela 25, Rīga, LV-1494 vai Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. ).
Tiesību aktu projekts ir pieejams vietnes www.varam.gov.lv sadaļā “Par mums” o Normatīvie akti o Normatīvo aktu projekti o Normatīvo aktu projekti dabas aizsardzības jomā. Tāpat tas redzams Tiesību aktu projektu publiskā portāla https://tapportals.mk.gov.lv sadaļā “Sabiedrības līdzdalība” (Projekta ID 24-TA-1293). 
Lai informētu zemes īpašniekus, kuru īpašumi ietilps jaunizveidotajos vai paplašinātajos dabas liegumos, tiek izsūtītas informatīvas vēstules par gaidāmajām izmaiņām. Fiziskās un juridiskās personas saņems vēstules e-adresē. Ja tādas nav, vēstules tiks sūtītas uz deklarēto adresi.
Zemes īpašnieku ērtībām pārvalde ir sagatavojusi tiešsaistes karti – https://www.daba.gov.lv/lv/publiski-apspriezamie-dokumenti. Tajā ir redzamas jaunveidojamo un paplašināto dabas liegumu robežas, Eiropas Savienības nozīmes biotopu platības, lauku bloki un esošās īpaši aizsargājamās dabas teritorijas. Ierakstot īpašuma kadastra apzīmējumu kartes meklētājlauka lapas kreisajā augšējajā stūrī, būs redzams, vai un kādas izmaiņas skars konkrēto īpašumu. Turpat pieejama arī pamācība kartes izmantošanai.
Papildinformācija pieejama, sazinoties ar pārvaldes speciālistiem darba dienās no plkst. 10.00 līdz 16.00 pa tālruņa numuru 25638270 vai 25653491, vai rakstiski, adresējot jautājumus uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .
Savukārt konstruktīvus priekšlikumus un komentārus var iesniegt VARAM, sūtot e-pasta vēstuli uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai darba dienās no plkst. 10.00 līdz 16.00 zvanot uz tālruņa numuru 67026587. 
Anonīmi iesniegumi netiks ņemti vērā, tādēļ juridiskām personām vēstulē jānorāda institūcijas nosaukums, reģistrācijas numurs, priekšlikumu sniegšanas datums un kontaktinformācija. Fiziskām personām jānorāda savs vārds, uzvārds, adrese un priekšlikuma sniegšanas datums.
Jauno dabas liegumu mērķis ir saglabāt un aizsargāt bioloģiski daudzveidīgos zālājus, kas ir būtiska Latvijas dabas vērtība. Zālāji šobrīd ir visapdraudētākā biotopu grupa Latvijā un aizņem vairs nepilnu 1% no valsts teritorijas. Taču tie nodrošina mājvietu daudzām aizsargājamām augu un dzīvnieku sugām, kā arī palīdz uzturēt ekosistēmu līdzsvaru un ainavu kvalitāti.
Noteikumu projekta izstrādē izmantoti detalizēti dabas vērtību inventarizācijas dati, aktuālo teritoriju novērtējums un ietekmējošo faktoru analīze. Noteikumu projekts sagatavots, lai pastiprinātu aizsardzību galvenokārt pļavu biotopam “Sugām bagātām ganībām un ganītām pļavām” ar biotopa kodu 6270*. Par šī biotopa aizsardzības nepietiekamību norādījusi Eiropas Komisijas, ierosinot pārkāpuma procedūru pret Latviju par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību saistību neizpildi.

Meža un meža zemes kadastrālo novērtējumu var saņemt elektroniski

 

Valsts meža dienests informē, ka ar novembri meža un meža zemes kadastrālo novērtējumu var saņemt elektroniski Meža valsts reģistrā.
Valsts meža dienests aicina meža īpašniekus un tiesiskos valdītājus izmantot iespēju meža un meža zemes kadastrālo novērtējumu saņemt tiešsaistē Meža valsts reģistrā. Elektroniski sagatavotais dokuments tiek apliecināts ar eZīmogu un ir derīgs iesniegšanai Valsts zemes dienestā vai citās iestādēs pēc pieprasījuma.
Jāņem vērā, ka meža un meža zemes kadastrālais novērtējums ir derīgs, ja:

 

  • normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir veikta meža inventarizācija;
  • Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā reģistrētā meža platība neatšķiras vairāk par 10% no Valsts meža dienesta Meža valsts reģistra meža datiem.

 

Ja neizpildās norādītie nosacījumi:

  • kadastrālais novērtējums nav derīgs iesniegšanai citās iestādēs;
  • uz lejupielādētā dokumenta tiek norādīta informācija, ka novērtējums ir tikai informatīvs.

Valsts meža dienests atgādina, ka dokumentu iesniegšana un saņemšana tiešsaistē Meža valsts reģistrā ļauj īpašniekiem ietaupīt laiku un resursus, kā arī palīdz samazināt administratīvo slogu dokumentu apritē. Vienlaikus klientiem joprojām ir iespēja iesniegt un saņemt dokumentus klātienē mežniecībās.
Lai atvieglotu darbu Meža valsts reģistrā, Valsts meža dienests ir izveidojis lietošanas video pamācības, tostarp par meža un meža zemes kadastrālā novērtējuma saņemšanu.

 

LAD sāk izmaksāt ilgtspēju sekmējošā ienākumu pamatatbalsta avansu

No šī gada 16.oktobra Lauku atbalsta dienests uzsācis pakāpeniski izmaksāt ilgtspēju sekmējošā ienākumu pamatatbalsta (ISIP), bet secīgi pēc tam novembrī – lauksaimniecības maksājuma (BLA) avansu.
16.oktobrī maksājumu saņēma 25 tūkstoši klientu, kopējā pirmajā dienā izmaksātā summa bija vairāk nekā 50 miljoni eiro.
ISIP avanss tiks izmaksāts 70% apmērā, avansa maksājumā izmaksā 56 eiro/ha (novados ar īpašiem apstākļiem avansā izmaksā 63 eiro/ha).
LAD atgādina, ka tiem lauksaimniekiem, kuri vasarā ir saņēmuši ISIP avansa maksājumu kā īstermiņa aizdevumu, no aprēķinātās kopējās atbalsta summas vispirms tiks ieturēts izmaksātais aizdevums.
BLA avansu 85% apmērā dienests uzsāks maksāt novembrī, pilnā atbalsta likme šogad atkarībā no audzētajiem kultūraugiem ir no 43 līdz 518 eiro/ha.

Iespēja piedalīties semināros

30.oktobrī plkst. 10.00 Balvu Novada muzejā notiks seminārs “Bioloģiskajai daudzveidībai nozīmīgi elementi mežā un to apsaimniekošana” (lektore – mežu biotopu eksperte Sandra Ikauniece). 30.oktobrī plkst. 14.00 Bērzkalnes pagastā seminārs “Tehnoloģijas jaunaudžu kopšanā. Jaunaudžu aizsardzība pret pārnadžu bojājumiem”. 31.oktobrī plkst. 10.00 LLKC Balvu birojā, Brīvības ielā 46a, seminārs “ES atbalsts privāto mežu īpašniekiem 2023.–2027.gadam”, ES atbalsta pasākumu realizēšanas pieredze īpašumā “Pīlādži”.

Pieejams atbalsts lauku saimniecību modernizācijai

No šī gada 4.novembra līdz 4.decembrim lauksaimnieki, kooperatīvi un zinātniskās institūcijas var pieteikties vairākos pasākumos (intervencēs) savu saimniecību vai uzņēmumu izaugsmes veicināšanai, energoefektivitātes palielināšanai, biodrošības pasākumu ieviešanai un citām aktivitātēm.
Lauku atbalsta dienesta Lauksaimniecības un lauku attīstības departamenta direktora vietnieks Juris Cvetkovs skaidro: “2023.-2027.gada plānošanas periodā šī ir pirmā reize, kad saimnieki var pieteikties atbalstam lauku saimniecību konkurētspējai, dzīvnieku labturības uzlabošanai un citām aktivitātēm. Šī ir iespēja gan lielām, gan mazām saimniecībām īstenot savus projektus. Iepriekš bijām pieraduši šo atbalstu saukt par atbalstu modernizācijai. Protams, mainās ne tikai pasākuma nosaukums, bet arī atbalsta saņemšanas nosacījumi. Piemēram, lai aprēķinātu saimniecības lielumu, vērā tiks ņemts pēdējo trīs gadu apgrozījums, kā arī vērtēs saistītos uzņēmumus. Piešķirtā finansējuma aprēķinā vērā ņems pārejas periodā 2022.-2024.gadā saņemto finansējumu. Šie ir tikai daži izmaiņu piemēri. Saprotot, ka prasības ir detalizētas, LAD ir domājis, kā palīdzēt lauksaimniekiem veikt aprēķinus. Piemēram, veidosim iepriekš pieteikšanas iespēju, kur ikviens varēs provizoriski redzēt datus, ko LAD jau būs ieguvis no citām iestādēm, lai būtu vieglāk vērtēt, kāda ir situācija saimniecībā.
Jau tagad saprotam, ka jautājumu būs daudz, tāpēc 2.oktobrī plkst. 10.00 organizēsim publisku vebināru, lai ikviens lauksaimnieks, kurš vēlas īstenot projektu, varētu izvērtēt, vai plānotās aktivitātes varēs īstenot un saimniecība atbildīs prasībām. Tā ikvienam būs iespēja uzdot neskaidros jautājumus.” Informācija par vebināru skatāma “Vebinārs “Atbalsts lauku saimniecību modernizācijai””.
Lauku atbalsta dienests aicina iesniegt projektu pieteikumus vairākās aktivitātēs (intervencēs):

  • “Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās konkurētspējai” (LA 4.1.1.)
  • “Atbalsts ieguldījumiem SEG un amonjaka emisijas samazinošajiem pasākumiem un klimata pārmaiņu mazināšanai un pielāgošanās pasākumu īstenošanai lauku saimniecībās” (LA 4.1.2.)
  • “Atbalsts ieguldījumiem lauksaimniecības dzīvnieku labturības uzlabošanai un biodrošības pasākumu īstenošanai” (LA 1.4.3.)
  • “Atbalsts ieguldījumiem AER izmantošanai vai energoefektivitātes palielināšanai” (LA 4.1.4.)

vadi

Veiksmes prognoze


.