1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
26-05-2020
Vārdadienas šodien: Vilhelms, Vilis

Rakstos

Atjaunota lielākā daļa valsts apmaksāto plānveida veselības aprūpes pakalpojumu

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka, sākot ar 20.maiju, pieejami gandrīz visi valsts apmaksātie plānveida ambulatorie veselības aprūpes pakalpojumi. Vēl pagaidām ierobežojumi saglabāti plānveida stacionāro pakalpojumu jomā un dienas stacionārā nav pieejamas plānveida operācijas, kas tiek veiktas, izmantojot vispārējo anestēziju (endotraheālo anestēziju vai laringeālo masku). Vienlaikus ārstniecības iestādēs tiek saglabātas stingras epidemioloģiskās drošības prasības, savukārt iedzīvotājiem pirms došanās pie ārsta vai uz izmeklējumu joprojām spēkā iepriekšējā kārtība - iepriekš jāsazinās un jāvienojas par vizītes laiku un bez iepriekšēja pieraksta doties nedrīkst.
Noteikts, ka pirms plānveida operācijām vai invazīvajām manipulācijām ārstējošais ārsts pacientu nosūta Covid 19 testa veikšanai, un manipulācija tiks veikta tikai negatīva testa rezultāta gadījumā.
Ar 20.maiju stacionārajā veselības aprūpē, papildus jau iepriekš nodrošinātajiem pakalpojumiem (onkoloģiskās, dzīvību glābjošas, kā arī tādas operācijas, kuru atcelšanas rezultātā var iestāties invaliditāte), pieejama:
* izgulējumu, tai skaitā komplicētu ar osteomielītu un ilgstoši nedzīstošu, hronisku ādas, mīksto audu čūlu mikroķirurģiska ārstēšana;
* acu operācijas, kas bez ķirurģiskas iejaukšanās draud ar aklumu, ja nepieciešama stacionāra ārstēšana;
* invazīva ārstēšana pacientiem ar sirds ritma traucējumiem;
* kohleārā implantācija;
* orgānu transplantācija;
* locītavu endoprotezēšana.
Plānots, ka jūnijā gaidīšanas rindu garumi uz valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem tiks atjaunoti arī vietnē rindapiearsta.lv, kas uz pakalpojumu ierobežošanas laiku tika pielāgota, lai iedzīvotājiem būtu iespēja noskaidrot, kurš valsts apmaksāto pakalpojumu sniedzējs strādā un kādi pakalpojumi pieejami.
Neskatoties uz to, ka valsts ambulatoro apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana gandrīz pilnībā atjaunota, NVD atgādina, ka ārstniecības iestādēs pacientu apkalpošanas temps šobrīd ir ievērojami lēnāks nekā tas bijis iepriekš, jo līdz ar pakalpojumu atjaunošanu ieviesti stingrāki piesardzības pasākumi - jānodrošina atsevišķa pacientu plūsma, jāierobežo pacientu skaits, kas vienlaikus uzturas ārstniecības iestādes telpās, jānosaka precīzs ierašanās laiks veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai, kā arī pēc katra pacienta vizītes jāveic dezinfekcijas pasākumi. Ārstniecības iestādēm ir saglabāta iespēja sniegt attālinātas speciālistu konsultācijas, ja tas ir iespējams.
NVD aicina pacientus kopā ar ģimenes ārstu vai ārstējošo ārstu izvērtēt, kādi veselības aprūpes pakalpojumi šobrīd ir nepieciešami un nav atliekami, īpaši būtiski tas ir personām, kuras vecākas par 60 gadiem, un personām ar novājinātu imunitāti, kurām Covid-19 infekcija var izraisīt smagas sekas.
Gadījumos, ja veselības stāvoklis pasliktinās, jāsazinās ar savu ģimenes vai ārstējošo ārstu, lai lemtu par turpmāko rīcību, savukārt dzīvībai kritiskā situācijā jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam pa tālruni 113.
Ja nav pieejams savs ģimenes ārsts vai veselības problēmas parādās ārpus ārsta darba laika, par savu veselības stāvokli un nepieciešamajiem veselības aprūpes pakalpojumiem var konsultēties, zvanot uz ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001, kas darbojas visu diennakti vai, iepriekš piesakoties, apmeklēt dežūrārstu.
Gadījumos, ja ārstniecības personas vai ārstniecības iestādes atsakās veikt pierakstu uz valsts apmaksātajiem pakalpojumiem vai nepieciešama precīzāka informācija par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, iedzīvotāji aicināti zvanīt NVD uz bezmaksas klientu apkalpošanas tālruni 80001234.

Veiks Covid-19 analīzes

Lai ierobežotu Covid-19 izplatību un pēc iespējas mērķtiecīgāk atklātu saslimšanas gadījumus, pacientiem, kurus nogādās slimnīcu uzņemšanas nodaļās, veiks Covid-19 analīzes. Izņēmums gan būs bērni, ja viņiem nebūs saslimšanas simptomu.

Daļēji atjaunos plānveida pakalpojumu sniegšanu

Sākot ar 20.aprīli, tiek paplašināta plānveida veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, kas tiks nodrošināta, stingri ievērojot piesardzības pasākumus. Ārstniecības iestādes papildus esošajiem ārstniecības pakalpojumiem atsāks sniegt arī šādus plānveida veselības aprūpes pakalpojumus:
* valsts organizētā krūts vēža skrīninga izmeklējumus (mamogrāfiju);
* ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu ehokardiogrāfijas, ultrasonogrāfijas, rentgenoloģijas, datortomogrāfijas, doplerogrāfijas, kodolmagnētiskās rezonanses, elektrokardiogrāfijas (tai skaitā Holteramonitorēšanas), veloergometrijas un elektroencefalogrāfijas izmeklējumu veikšanu;
* pirmreizējas endokrinologa, kardiologa, reimatologa, pneimonologa, oftalmologa un neirologa konsultācijas;
* diabētiskās pēdas aprūpi;
* zobārstniecībā uzsākto zobu slimību ārstēšanas procesa un iesākto protezēšanas darbu pabeigšanu un ortodontisko ārstēšanu.

Izveido vienoto diennakts tālruni

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem saistībā ar Covid-19 un tādēļ izsludināto ārkārtējo situāciju valstī, Valsts kanceleja sadarbībā ar uzņēmumu “Tet” ir izveidojusi vienotu bezmaksas informatīvo diennakts tālruni 8345. Tā galvenais uzdevums ir palīdzēt iedzīvotājiem labāk orientēties informācijā, kas saistīta ar Covid-19, un palīdzēt saprast, kurā iestādē vērsties pēc palīdzības.

Ražotāji pierāda zāļu efektivitāti

Ar 1.aprīli spēkā stāsies jauna zāļu izrakstīšanas kārtība. Proti, valsts kompensējamo zāļu receptēs ārsti norādīs nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, bet gan zāļu aktīvās vielas nosaukumu. Izskanējuši viedokļi par šo tēmu, tostarp arī par patentbrīvajiem jeb ģenēriskajiem medikamentiem, kas turpmāk tiks izrakstīti arvien lielākam pacientu skaitam. Tāpēc Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija (LPMA) skaidro, kas ir patentbrīvie medikamenti un vai tie atšķiras no oriģinālajiem medikamentiem.

Veicot nozīmīgas, valstiska mēroga pārmaiņas, mēdz būt daudz neskaidrību. Tādēļ asociācija vēlas kliedēt mītus un neskaidrības par patentbrīvo medikamentu lietošanu, sastāvu un kvalitāti. Patentbrīvo medikamentu izmantošana ārstēšanā ir risinājums ceļā uz finansiāli ilgtspējīgu veselības aprūpi. Tas veicinās plašāku medikamentu pieejamību pacientiem, jo patentbrīvu medikamentu cenas parasti ir no 20 līdz pat 90% zemākas par oriģinālo medikamentu izmaksām. Tā uzskata asociācijas valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševics.
Kas tad ir šie patentbrīvie medikamenti? Tie ir medikamenti, kas satur to pašu aktīvo vielu tādā pašā devā vai koncentrācijā kā atbilstošie oriģinālpreparāti. Tas nozīmē, ka patentbrīvie medikamenti ir savstarpēji aizvietojami un ķīmiskā sastāva ziņā identiski oriģinālajiem medikamentiem. Vienīgās atšķirības starp šiem ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem var būt tablešu formas, izmēra un krāsas veidā.
Bieži jautā, kāpēc patentbrīvi medikamenti ir lētāki nekā oriģinālie medikamenti? Asociācija skaidro,- tāpēc, ka patentbrīvie medikamenti tirgū var parādīties tikai tad, kad beidzies oriģinālā medikamenta patents. Tā kā patentbrīvie medikamenti balstās uz jau iepriekš izstrādātu formulu, pētījumu un ražošanas izmaksas, salīdzinājumā ar oriģinālajām zālēm, ir ievērojami mazākas, ļaujot samazināt arī pārdošanas cenu.
Tāpat kā oriģinālajiem medikamentiem, arī patentbrīvajiem medikamentiem Zāļu valsts aģentūrā jāiesniedz bioekvivalences atskaite, kas apliecina konkrētā medikamenta atbilstību izvirzītajām kvalitātes, drošības un efektivitātes prasībām. Šīs prasības ir tikpat stingras kā oriģinālajiem medikamentiem. Ražotājiem ir jāspēj pierādīt, ka attiecīgās zāles nodrošina tādu pašu ārstniecisko efektu kā oriģinālie preparāti. Tas nozīmē, ka visi aptiekās pieejamie patentbrīvie medikamenti iedarbojas tikpat labi kā dārgāki oriģinālie produkti. Tā uzskata minētā asociācija.

vadi

Veiksmes prognoze


.