1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
18-09-2020
Vārdadienas šodien: Mariss, Matīss, Modris

Rakstos

Sācies jauns dzīves posms

Šogad Viļakas Valsts ģimnāzijā, kas ar 2020.gadu apvienojusies ar Viļakas pamatskolu, 1.septembris bija īpašāks kā citus gadus, un šo notikumu vēl svarīgāku darīja fakts, ka ievadīt pirmklasniekus jaunajā dzīvē un skolas gaitās bija ieradies bijušais Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņš apliecināja, ka apzinās, cik nozīmīga ir izglītošanās iespēja valsts pierobežā, tieši tādēļ labprāt uzņēmās šo svarīgo pienākumu. Zinību dienā eksprezidents novēlēja skolēniem izmantot iespējas, ko sniedz skola – iegūt zināšanas, izvirzīt un sasniegt jaunus mērķus gan mācībās, gan interešu izglītības pulciņos. Savukārt skolotājiem un vecākiem Raimonds Vējonis vēlēja izturību un pacietību, vedot skolēnus pa zinību ceļu. “Lai visiem kopā jums izdodas saskatīt iespējas, ko sniedz mācības, un izmantot tās, lai kļūtu arvien gudrāki, arvien mērķtiecīgāki! Jo mūsu Latviju veido mūsu izdarītās izvēles, mūsu paveiktie darbi un mūsu ticība savai ģimenei, draugiem un kolēģiem,” svinīgā pasākuma noslēgumā teica bijušais Valsts prezidents. Saviļņoti par īpašo viesi Zinību dienā bija arī 12 Viļakas Valsts ģimnāzijas pirmklasnieki un viņu skolotāja Linda Ozola, kuri atzina, ka šis 1.septembris viņiem visiem noteikti paliks atmiņā uz mūžu.

Nestrādājoši jaunieši var pieteikties mācībām Jauniešu garantijā

Jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri ir bez darba un ieguvuši pamata vai vidējo izglītību, varēs pieteikties bezmaksas mācībām, iesniedzot pieteikumu kādā no 11 profesionālās izglītības iestādēm.

Programmā Jauniešu garantija izglītības iestādes uzņem izglītojamos profesionālās pilnveides programmās digitālo, uzņēmējdarbības vai profesionālās ievirzes svešvalodu prasmju pilnveidei. Mācības ir pieejamas Rīgā, Jūrmalā, Ogrē, Saldū, Kuldīgā, Liepājā, Daugavpilī, Balvos, Cēsīs un Smiltenē.
Lai pieteiktos Jauniešu garantijas mācībām, jaunietim jābūt vecumā no 17 līdz 29 gadiem ar iegūtu pamata vai vidējo izglītību, taču var būt iegūta arī vidējā profesionālā izglītība vai augstākā izglītība. Potenciālie audzēkņi var būt reģistrējušies arī Nodarbinātības valsts aģentūrā kā darba meklētāji vai bezdarbnieki un vienlaikus saņemt bezdarbnieka pabalstu. Jāņem vērā, ka jaunieši nevar būt nodarbināti, atrasties akadēmiskajā vai bērna kopšanas atvaļinājumā, būt pilna laika studenti, kā arī vienlaikus būt iesaistīti profesionālās pilnveides programmu apguvē “Atbalsts bezdarbnieku izglītībai” projektā.
Mācību ilgums ir vidēji divi mēneši un tās notiks 2020.gada rudenī. Mācību laikā audzēkņi saņems stipendiju 5 eiro par apmācību dienu, nepārsniedzot 115 eiro mēnesī, ja nav neattaisnotu kavējumu.
Pieteikšanās norit 11 profesionālās izglītības iestādēs. Ar visām Jauniešu garantijas profesionālās pilnveides programmām, izglītības iestādēm, uzņemšanas noteikumiem un priekšrocībām var iepazīties Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) mājaslapā: www.viaa.gov.lv/jauniesugarantija.
Jauniešu garantijas mācības Latvijā ir pieejamas kopš 2014.gada, un izvēlētās profesijas un mācības pirms katras uzņemšanas tiek saskaņotas ar darba devējiem un nozares ekspertiem. Programmu bija plānots noslēgt 2018.gadā, taču tā kā šī aktivitāte nesusi labus rezultātus un jauniešu bezdarbs Latvijā turpina samazināties, VIAA īstenotā Jauniešu garantijas aktivitāte pagarināta līdz 2021.gadam.

Skolas izvēlas mācību scenāriju

Tuvojoties 1.septembrim, visām vispārizglītojošajām un profesionāli tehniskajām skolām jāizlemj, kuram Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvātajām mācību organizācijas scenārijam sekot. Ja situācija ar Covid- 19 valstī nepasliktināsies un visām skolām nevajadzēs pāriet uz scenāriju C, sākot ar 1.septembri sākumskolas turpinās mācības klātienē. Savukārt vidusskolām un profesionāli tehniskajām skolām līdz 27.augustam bija jāizlemj, sekot scenārijam A vai B.

Jauniešus aicina uz kinoprovēm

Septembrī ar Nacionālā Kino centra atbalstu tiks uzsākta spēlfilmas “JUMPRAVA. LIELAIS NOTIKUMS” filmēšana, kuras uzņemšanai tiek meklēti gan grupas mūziķu atveidotāji, gan masu skatu dalībnieki. Galvenā četrinieka atlasei meklē pretendentus vecumā no 17 līdz 27 gadiem, un filmas veidotāji uzsver, ka grupas mūziķu tēliem “svarīga ir dzirkstele acīs un pirkstu galos, ieraugot sintezatoru. Lūkojamies pēc tādiem, kuri sirdī jūtas kā īsti rokstāri!” Lai pieteiktos kinoprovēm, jāsūta pieteikums uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , jānorāda pretendenta vecums, telefona numurs, prasme spēlēt mūzikas instrumentus (taustiņus, ģitāru, basģitāru, bungas u.c.), jāpievieno fotogrāfija pilnā augumā un portrets bez cepures un saulesbrillēm.

Padomi vecākiem pusaudžu drošībai "Instagram", "Snapchat" un "TikTok"

Pēdējo gadu laikā plašu popularitāti pusaudžu vidū ir ieguvušas trīs sociālo mediju lietotnes - Instagram, Snapchat un TikTok. Nereti vecāki pat nenojauš, ka viņu atvasei ir konts kādā no minētajiem sociālajiem tīkliem, turklāt viņi var būt visai pārsteigti un pat šokēti, ieraugot bērna kontā publicēto. Kādi ir galvenie riski šajās lietotnēs? Un kā rīkoties, lai pasargātu bērnus no svešiniekiem un sevis pašiem? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz Drossinternets.lv sagatavotie padomi vecākiem.

Foto un video koplietošanas sociālo mediju lietotne Instagram ir vieta, kur pusaudžiem veidot savu “personisko blogu”, izvietojot savus foto un video vizuāli radošā un spilgtā veidā. Snapchat sniedz iespēju sūtīt draugiem attēlus un īsus video, kuri pēc īsa laika pazūd. Strauju popularitāti pēdējo gadu laikā piedzīvojusi sociālo mediju lietotne TikTok, kuru pusaudži iemīļojuši, jo tā viņiem ļauj izpaust sevi daudz brīvāk, radošāk un spilgtāk - ar ķermeņa un lūpu kustībām tiek radīts komisks, smieklīgs, izklaidējoša rakstura video, kurā pusaudzis var dejot, dziedāt, izmantojot populāru dziesmu, filmu epizodes u.tml.
“Vecākiem jāņem vērā, ka liela daļa pusaudžu pārlieku dzenas pēc popularitātes, lai savāktu pēc iespējas lielāku sekotāju skaitu, tiecoties kļūt par vietējiem influenceriem jeb iedvesmotājiem, tādēļ viņi varētu atklāt par sevi ļoti privātu informāciju un izpaust sevi ļoti atklāti,” skaidro Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska. Viņa piebilst, ka vecākiem ir jāņem vērā, ka Instagram, Snapchat, TikTok pusaudži ne vien rada paši savu saturu, bet aktīvi skatās arī citu lietotāju radīto, tāpēc viņiem var būt pieejams arī vecumam nepiemērots, kaitīgs un pat nelegāls saturs, tostarp seksuāla rakstura materiāli.
* Vecākiem ir jāzina, ka Instagram, Snapchat, TikTok nav paredzēti pusaudžiem, kas jaunāki par 13 gadiem. Pirmajā mirklī melošana par vecumu var nešķist traģiska, taču vecākiem jāņem vērā, ka šādā gadījumā bērniem redzamas vecumam nepiemērotas reklāmas un biedējošs, kaitīgs saturs.
* Lai pasargātu savu bērnu no riskiem un apdraudējumiem, vecāku pienākums ir nodrošināt, ka bērna konts ir privāts. Ir svarīgi kopā ar bērnu uzlikt atbilstošus konta privātuma un drošības iestatījumus un laika kontroles rīkus, izskaidrojot, kāpēc tas nepieciešams. Jāpiezīmē, ka Instagram ir pieejams ērti izmantojams laika kontroles rīks, bet TikTok vecāks var izveidot savu kontu, lai pārvaldītu sava bērna kontu un darbības lietotnē. Tostarp iespējams kontrolēt TikTok pavadīto laiku, saturu un ierobežot no svešām personām saņemtās ziņas. Arī Snapchat ir iespēja liegt iespēju svešiniekiem apskatīt bērna ierakstu saturu un bērna atrašanās vietu.
* Svarīgi ir uzlikt bērna kontam Instagram vai Snapchat divu faktoru autentifikāciju, kas neļaus citiem piekļūt jūsu bērna kontam. Tāpat jāpiekodina bērnam neatklāt nevienam savas paroles, ieskaitot labāko draugu vai draudzeni.
* Vecākiem ir regulāri jāseko līdzi sava bērna aktivitātēm sociālajos tīklos, lai viņš nepublicē pārāk privātu informāciju par sevi un savu ģimeni. Svarīgi ir arī laiku pa laikam pārliecināties, vai bērna kontam seko tikai viņam zināmas personas, ar kurām viņš ikdienā tiekas skolā, treniņos un pagalmā.
* Bērniem ir jāatgādina par interneta etiķeti - neaizvainot un nepazemot citus savus vienaudžus, kā arī nepublicēt rupjus komentārus. Tāpat jāpastāsta, ka nepilngadīgu personu kailfoto izplatīšana ir krimināli sodāma rīcība, tāpēc nedrīkst pārsūtīt citiem ne savus, ne arī vienaudžu kailfoto.
* Piektkārt, ir jāpastāsta, ka bērna kontam var piesekot svešinieks un uzrunāt, lai seksuāli uzmāktos, šantažētu, iemantotu bērna uzticību vai manipulētu ar viņu, tāpēc nekādā gadījumā nedrīkst atbildēt svešām personām, kuras var rakstīt, iespējams, slēpjoties aiz viltus konta.
* Ir jāpārrunā ar bērnu, kā rīkoties problēmsituācijās, piemēram, ja bērns redz kaut ko tādu, kas viņu satrauc vai aizvaino. Lai kāda arī būtu problēmsituācija, bērniem ir jāpiekodina, ka jāvēršas pie vecākiem vai jebkura cita pieaugušā, kuram viņi uzticas. Tāpat gan bērnus, gan pieaugušos aicinām konsultēties ar Drossinternets.lv, zvanot pa bezmaksas uzticības tālruni 116111, rakstot uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai izmantojot mobilo lietotni “Drošs internets” uz Android un Apple viedtālruņiem.

vadi

Veiksmes prognoze


.

Apmeklētāju aptauja

Kā vērtējat iniciatīvu ieviest valsts apmaksātu zobārstniecību bērniem akūtās situācijās?