1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
17-05-2024
Vārdadienas šodien: Salvis, Selva, Venta

Rakstos

Aicina noskatīties filmu “Kopā ar Ukrainu”

17.maijā plkst. 18.00 Medņevas tautas namā būs iespējams vērot filmu “Kopā ar Ukrainu”. Filma veidota, izmantojot Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Egila Helmaņa un viņa komandas uzņemtos videomateriālus, kas tapuši, esot Ukrainā, sarunājoties ar karavīriem, vietējo pašvaldību vadītājiem un citiem karadarbībā iesaistītajiem. Pēc filmas E.Helmanis dalīsies personīgajā pieredzē par piedzīvoto karadarbības zonā. Brīdinājums – filmā redzami arī nepatīkami kadri!

Pedagogi piketēs Rīgā

21.maijā Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) rīkotajā piketā Rīgā piedalīsies arī Balvu novada izglītības iestāžu darbinieki. Provizoriski, kā atklāj LIZDA Balvu novada arodorganizācijas priekšsēdētāja Ligita Bukovska-Pole, tie varētu būt aptuveni 40 cilvēki, lai kārtējo reizi apliecinātu savu spēku, iestātos par labāku pedagogiem profesionālo ikdienu un pieprasītu no politiķiem atbildību: “Piketa mērķis – pieprasīt turpināt solīto pedagogu darba slodzes balansēšanu visām pedagogu grupām, kā arī kategoriski nepiekrist Izglītības un zinātnes ministrijas piedāvājumam pāriet uz 40 stundu nedēļu kā pilnu darba slodzi.”

Uz Eirovīziju – ar mūsu novadnieku

Tuvojoties Eirovīzijas dziesmu festivālam, vietnē “Facebook” daudzus pārsteidzis video, kurā Latvijas pārstāvis, dziedātājs Dons savu Eirovīzijas dziesmu “Hallow” izpilda, sēžot lidmašīnas pilota kabīnē, kopā ar mūsu novadnieku – “AirBaltic” pilotu Kasparu Paršinovu. Pieraksts video angļu valodā vēstī: “Mēs jums piedāvājam lidmašīnas karaoke. Piesprādzējieties un skatieties Donu ieņemam pilota sēdekli, lai palīdzētu mums aizlidot uz Eirovīzijas dziesmu festivālu un dziedot savu dziesmu “Hallow” tieši no lidmašīnas borta. ”

Uzvar dziedāšanas konkursā

18.aprīlī Balvu Profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas (BPVV) dueti Ieva Krevica un Jānis Krevics ar J.Šipkeviča dziesmu “Zemeslodes”, kā arī Sigita Keiša un Markuss Mednis ar J.Lūsēna dziesmu “Mazu brīdi pirms” uzstājās Ogres tehnikuma rīkotajā konkursā profesionālajām vidusskolām “Ofaktors 2024”. Konkursā piedalījās Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma, Rīgas Tirzniecības profesionālās vidusskolas, Jelgavas tehnikuma, Mākslas izglītības kompetences centra “Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskola Saules skola” un Olaines Tehnoloģiju koledžas pārstāvji. Dalībnieku sniegumu vērtēja Mārupes Kultūras nama vadītāja, kā arī mūziķi Ira Krauja-Dūduma, Lauris Valters un Denijs Jorens Grieze.
Izrādījās, ka BPVV duets Sigita Keiša un Markuss Mednis ir visprasmīgākie vokālisti, kuri, apsteidzot pārējos, mājās devās ar “Ofaktors 2024” uzvarētāju balvu.

Varēs atteikties no krievu valodas

Skolās no 2026./2027. mācību gada sāks pakāpeniski atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves pamatizglītībā, to paredz 23.aprīlī valdībā akceptētās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos “Par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem”.

Skolām noteikts pienākums krievu valodu pakāpeniski aizstāt ar vienu no Eiropas Savienības (ES) oficiālajām valodām. 2027./2028. mācību gadā otras svešvalodas apguve bez krievu valodas būs īstenojama 5. un 6.klasē, 2028./2029. mācību gadā – 5., 6. un 7.klasē, 2029./2030. mācību gadā – 5., 6., 7. un 8.klasē, bet 2030./2031. mācību gadā – visā pamatskolas posmā jeb 5.–9. klasē.
Tiem skolēniem, kuri līdz 2025.gada 1.septembrim būs sākuši otrās svešvalodas apguvi, kas nav viena no ES vai EEZ oficiālajām valodām vai svešvaloda, kuras apguvi regulē noslēgtie starpvaldību līgumi izglītības jomā, skolām būs jānodrošina šīs svešvalodas, tostarp krievu valodas, apguve līdz pamatizglītības posma beigām jeb līdz 9.klases noslēgumam. Taču tiem skolēniem, kuri 2025.gada 1.septembrī sāks mācības 4.klasē, otrās svešvalodas apguve 2025./2026.mācību gadā netiks īstenota, lai būtu iespējams nodrošināt pārejas ieviešanu otrās svešvalodas apguves uzsākšanai no 5.klases.
Balvu novada Izglītības pārvaldes vadītāja Inese Circene pārliecināta: “Jo vairāk valodu kāds zina, jo lielākas iespējas paveras. Balvu novadā visās izglītības iestādēs kā otro svešvalodu apgūst gan krievu valodu, gan vācu valodu. Par to, vai turpināt mācīties krievu valodu, vai arī atteikties no tās, izglītojamajiem jāizlemj pašiem kopā ar vecākiem. Izglītojamajiem, kuri līdz nākamajam mācību gadam būs uzsākuši krievu valodas kā otrās svešvalodas apguvi, būs iespēja to turpināt līdz 9.klases beigām. Vai visas izglītības iestādes ir gatavas kā otro svešvalodu piedāvāt kādu no Eiropas Savienības valodām? Pie tā tiek strādāts, risināts un domāts. Ir daudz neskaidru jautājumu, kas vēl jārisina, piemēram, ja klasē no krievu valodas atteiksies tikai trīs izglītojamie, kuriem būs jānodrošina kāda no Eiropas Savienības valodām, kas par to maksās? Arī mums, pašvaldībai, sadarbībā ar izglītības iestādēm turpināms darbs, lai pārskatītu esošo svešvalodu skolotāju darba noslodzi, plānotu papildu kvalifikācijas ieguves iespējas esošajiem pedagogiem un jaunu skolotāju ienākšanu sistēmā, kā arī apzinātu attiecīgas svešvalodas skolotāja kvalifikāciju ieguvušas personas, kuras dzīvo pašvaldībā, taču savā profesijā nestrādā, bet kuras, iespējams, vēlētos atgriezties darbā skolā.”

vadi

Veiksmes prognoze


.