1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
23-04-2024
Vārdadienas šodien: Nameda, Ritvaldis, Visvaldis

Rakstos

Kā bērna atbalsts izaugsmei, nevis spriedums uz mūžu

Tiesībsargs mudina vecākus, kuru bērni apgūst kādu speciālās izglītības programmu vai kuriem ir signāli, ka bērnam tāda programma būtu nepieciešama, izmantot brīdi, lai vasarā pārskatītu dokumentus. Mērķis – laikus iziet pedagoģiski medicīniskās komisijas (PMK), lai bērns var gūt atbalstu un jau no septembra mācīties pilnvērtīgi un atbilstoši savām spējām.

PMK lēmumam jādarbojas bērna vislabākajās interesēs. Neatkarīgi no tā – komisija ir valsts vai pašvaldības, tās uzdevums ir skaidri noteikt, kura mācību programma bērnam ir vispiemērotākā un ļaus sasniegt labākos rezultātus. Nereti, veicot atkārtotas pārbaudes, atklājas, ka bērnam vairs nav nepieciešama speciāli pielāgotā mācību programma un viņš var turpināt mācības vispārizglītojošajā programmā. Ir situācijas, kad atbalsts joprojām ir nepieciešams, taču var būt noteiktas kādas izmaiņas līdzšinējā programmā. Tomēr, ja vecāki apšauba pašvaldības PMK lēmumu un uzskata, ka bērns var apgūt mācību vielu pēc citas programmas, viņi var vērsties valsts PMK un lūgt veikt atkārtotu izvērtējumu.
Kāpēc par to runājam tagad? Pirmkārt, šo dokumentu sakārtošana prasa laiku, tāpēc līdz skolas sākumam var pagūt visu izdarīt. Otrkārt, iespējams, nepieciešams jauns atzinums, jo iepriekšējam PMK atzinumam beidzies termiņš. Treškārt, var būt situācijas, kad bērnam vairs nav nepieciešama speciālā mācību programma un viņš var pilnvērtīgi apgūt vispārizglītojošās programmas vielu.
Ceturtkārt, šis ir atgādinājums arī tiem vecākiem, kuriem ir novērojumi vai signāli, ka bērnam ir grūtības mācīties. Iespējams, būtu noderīgs komisijas vērtējums, kurš palīdz rast risinājumu pilnvērtīgai mācību satura apguvei. Īpaši vērība jāpievērš tām ģimenēm, kuru bērni ar jauno mācību gadu ies 5. klasē. Tām ģimenēm vasarā jāvēršas valsts PMK. Vēlāk sekos pārmaiņas. Ministru kabineta noteikumi par pedagoģiski medicīniskajām komisijām (Nr. 709) paredz, ka no 2023.gada 1.septembra turpmāk 5. klases skolēnus vērtēs pašvaldības PMK, bet no 2024.gada 1.septembra arī 6. klases skolēni būs pašvaldības PMK pārraudzībā.
Tiesībsarga birojā ir bijusi pieredze, kurā PMK lēmuma dēļ vēlāk bērnam liedz iespēju mācīties vispārizglītojošajā programmā, kaut arī bērns ir pilnībā apguvis mācību vielu, nokārtojis iestājpārbaudījumus un eksāmenus, un var iekļauties standarta programmā. Tiesībsargs Juris Jansons: “Situācijas ir ļoti dažādas, taču vecākiem ir tiesības un iespējas iestāties par bērna tiesībām uz izglītību, kā arī paturēt prātā – PMK lēmumi nav kā spriedumi uz visu mūžu. Attīstoties tehnoloģijām, pieaugot izpratnei par mācību iespējām speciālajās programmās, pieaug arī audzēkņu spējas pielāgoties, apgūt jaunu un iekļauties izglītības sistēmā.”

vadi

Veiksmes prognoze


.