1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
22-07-2024
Vārdadienas šodien: Magda, Magdalēna, Magone, Mērija

Rakstos

Aiztur krāpniekus no viltus zvanu centra

Šķiet, tikai retais ne vien Latvijā, bet arī mūspusē nav saņēmis vai vismaz dzirdējis no līdzcilvēkiem par krāpnieku telefona zvaniem, kuri, runājot krievu valodā, piedāvā izķepuroties no finansiālām problēmām. Nupat šādi viltvārži aizturēti Ukrainā (attēlā).

Latvija apvieno spēkus ar Ukrainu
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska informē, ka Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde kopā ar Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm atklājusi telefonkrāpšanu shēmu, ko īstenoja starptautiska organizēta noziedzīga grupa no Zaporižjas apgabala Ukrainā. Šī gada 11.martā, līdz ar organizētāju aizturēšanu, noziedznieku darbība tika pārtraukta. Cietušajiem kopumā nodarītie zaudējumi vēl tiek apzināti, jo grupa darbojās ilgstoši un apkrāpa dažādu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņus, tajā skaitā Latvijas valstspiederīgos.
Krāpnieki arvien biežāk uzdevās par ekspertiem un dažādu institūciju pārstāvjiem, piedāvājot atgūt iepriekš izkrāptus līdzekļus, ko iedzīvotāji bija zaudējuši, iesaistoties viltus investīciju platformās. Lai iegūtu iedzīvotāju uzticību, krāpnieciskā zvanu centra operatori izdomāja dažādus argumentus, piemēram, ka viņi ir tie īstie speciālisti, kuri tiešām palīdzēs atgūt naudu, ka strādā advokātu birojos un ir ar lielu pieredzi šajos jautājumos. “Noskaidrots, ka zvanītāju rīcībā patiešām bija datubāze ar klientiem, kuri iepriekš cietuši no investīciju krāpšanām. Noziedznieki runāja krieviski un sazvanītajiem Latvijas valstspiederīgajiem prasīja samaksāt norādīto naudas summu, lai tādā veidā it kā segtu viņu pakalpojumus. Diemžēl daudzi cilvēki uzticējās šiem speciālistiem, samaksāja par pakalpojumu, bet tika apkrāpti atkārtoti. Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde izveidoja apvienotu izmeklēšanas grupu ar Ukrainas tiesībsargājošām iestādēm un intensīvas sadarbības rezultātā pārtrauca noziedzīgās grupas darbību, kas bija noorganizējusi un vadīja zvanu centra darbu. Kopumā Zaporižjas apgabalā tika veiktas 14 kratīšanas, aizturētas un apcietinātas trīs personas, bet par aizdomās turētām atzītas četras personas.

Izņem datorus, telefonus, dokumentus
Veicot kratīšanas, likumsargi izņēma zvanu centrā izmantoto tehnisko aprīkojumu, portatīvos datorus, mobilos telefonus, dokumentus, maksājumu kartes un citus priekšmetus, kas apliecina grupas dalībnieku noziedzīgo darbību. Šobrīd aktīvi tiek veiktas izmeklēšanas darbības, nolūkā identificēt visu personu loku, kas kļuvušas par cietušajiem. “Valsts policija aicina iedzīvotājus kritiski vērtēt telefonsarunas, kuru laikā zvanītājs apgalvo, ka darbojas likumīgi un var palīdzēt atgūt izkrāptos finanšu līdzekļus. Ir jāiegūst papildu informācija no citiem avotiem (vēlams, no valsts iestādes) par zvanītāja teiktā patiesumu. Vienmēr rūpīgi jāpārbauda saņemtā informācija, bet svarīgākais ir pārliecināties, vai uzņēmumam, kas piedāvā šādus pakalpojumus, ir licence, lai strādātu Latvijas jurisdikcijā, un vai tam ir reģistrētas pārstāvniecības Latvijā,” uzsver Valsts policijas pārstāve.

Juristi
vadi

Veiksmes prognoze


.