1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
21-06-2024
Vārdadienas šodien: Maiga, Milija

Rakstos

Meža īpašniekus aicina apsekot egļu audzes

 

Valsts meža dienests aicina meža īpašniekus apsekot savas vidēja vecuma un vecākas egļu mežaudzes. Konstatējot egļu astoņzobu mizgrauža savairošanos, īpašniekiem jāvēršas tuvākajā dienesta mežniecībā, lai saņemtu apliecinājumu bojāto koku ciršanai sanitārajā cirtē.
Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs Andis Purs informē par aktuālo situāciju: “Egļu astoņzobu mizgrauža izplatība turpinās. Lidošanas intensitāte ir atkarīga gan no teritorijas, gan arī no laika apstākļiem, kas šogad ir stipri izteikti mainīgi. Lielākie svaigie bojājumi novērojami Gulbenes, Žīguru un Rēzeknes apkaimēs, tāpat saglabājās augsta bojājuma pakāpe arī vietās kurās tā bija novērojama iepriekšējos gados.” Jau ziņots, ka saistībā ar egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanos Valsts meža dienesta ģenerāldirektors līdz 1.septembrim izsludinājis mežsaimnieciskās darbības ierobežojumus vērtīgajās egļu audzēs visā Latvijas teritorijā. Vienlaikus meža īpašnieki, kuru egļu audzēs ir konstatētas mizgraužu svaigi invadētas egles, aicināti vērsties tuvākajā dienesta mežniecībā, lai saņemtu apliecinājumu bojāto koku ciršanai sanitārajā cirtē.
Ņemot vērā mizgrauža straujo izplatību, Valsts meža dienests rosina meža īpašniekus apsekot egļu audzes un pārbaudīt egļu stumbrus, it īpaši, ja koki gāzti, izšūpoti vai citādi bojāti. Mizgrauža svaigi invadētas egles var atpazīt pēc aptuveni milimetru lieliem caurumiņiem koka stumbrā (kukaiņu ieskrejām) un brūniem mizas miltiem, kas sakrājušies pie koka sakņu kakla. Mizgrauža bojātas egles var būt arī ar zaļām skujām un daļēji nolobījušos mizu. Pēc īpašnieka ziņojuma egļu audzes pārbaudīs Valsts meža dienesta mežzinis, lai pieņemtu lēmumu par invadētās mežaudzes nociršanu un slazdu izvietošanu. Tāpat mežzinis var pieņemt lēmumu par atsevišķu koku izvākšanu, ja tiks konstatētas vēja gāztas un mizgraužu svaigi invadētas egles nelielos apjomos.
Informācija par vērtīgajam egļu mežaudzēm un to aizsardzības zonām ir apskatāma Meža valsts reģistra karšu sadaļā, kā arī LVM GEO aplikācijā. Meža īpašnieki ar informāciju par cirsmām, kurām ir apturēta ciršana, var iepazīties digitālajā adresē gis.vmd.gov.lv/apliecinajumi. Meklējot pēc koku ciršanas apliecinājuma numura, ir pieejama informācija cirsmu līmenī ar ziņu par cirsmas apturēšanu. Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem apkopotas Valsts meža dienesta mājaslapā. Neskaidrību gadījumā meža īpašnieki aicināti sazināties ar dienesta speciālistiem, izmantojot e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. .

 

vadi

Veiksmes prognoze


.