1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
19-06-2024
Vārdadienas šodien: Nils, Viktors

Rakstos

Baltinavieši lej sveces Ukrainai

 

Atsaucoties sabiedrisko organizāciju aicinājumam palīdzēt Ukrainas karavīriem un civiliedzīvotājiem pārdzīvot auksto laiku, pirms valsts svētkiem Baltinavas bibliotēkā notika ierakumu sveču liešana, ko organizēja Baltinavas bibliotēka sadarbībā ar vietējo sieviešu biedrību “Vaivariņi”.

Verot bibliotēkas durvis, gaisā virmoja jūtams parafīna un vaska smārds. Uz elektriskās plītiņas riņķiem dažādos traukos kusa pagasta iedzīvotāju sanestie sveču atlikumi, lai pārtaptu ierakumu svecēs. “Labāk kausēt traukos ar snīpīti! Tā parocīgāk šķidro parafīnu saliet bundžās,” procesu komentēja kāda dalībniece. Sapulcējušies pagasta iedzīvotāji, muzeja, kultūras nama, pagasta pārvaldes, bibliotēkas darbinieki, skolēni un skolotāji čakli darbojās, griežot šaurās, garās strēmelēs kartonu no izmantotām kartona kastēm, ko sveču izgatavošanā izmantoja kā degļus. Kartonu ielocīja gan lielākās, gan mazākās metāla kārbās, kuras piepildīja ar izkausēto parafīnu, kas iesūcās kartonā. Sveču liešanā piedalījās arī Zemessardzes 31.kājnieku bataljona zemessardze Inta Krakopa. Viņa pastāstīja, ka šādas sveces deg vairākas stundas, to siltumā var sasildīties ne tikai karavīri ierakumos, bet arī civiliedzīvotāji, un kā vieni, tā otri var uzvārīt sev tēju vai kafiju, vai sasildīt ēdienu.
Sveču atlikumu un metāla kārbu vākšanu biedrība “Vaivariņi” izsludināja jau pirms krietna laika. Biedrības vadītāja Marija Skaba pastāstīja, ka pilnu plastmasas iepirkumu maisiņu ar sveču atlikumiem atnesa baltinaviete Lucija Kaša, daudz sveču atlikumu sarūpēja Lilita Kūkoja, Inga Careva un citi iedzīvotāji. Ierakumu sveces Rīgā apņēmās nogādāt Inta Krakopa, kur tās tālāk nosūtīs uz Ukrainu kopā ar citu lietajām svecēm.
Biedrība “Vaivariņi” šogad pavasarī organizēja arī labdarības akciju, lai palīdzētu gan Ukrainas iedzīvotājiem Ukrainā, kas cieta no kara, gan bēgļiem, kas ieradās Balvu novadā. “Ziedoja gan Baltinavas, gan Briežuciema pagasta iedzīvotāji, gan Balvu tirgus tirgotāji,” atceras biedrības vadītāja. Lielāko daļu savākto mantu nonāca Sarkanā Krusta rīcībā, pēc mantām brauca pašvaldības darbinieki, tās veda gan uz Tilžu, gan Vidučiem, kur skolu internātos apmetās pirmie bēgļi no Ukrainas. Novembrī biedrība organizēja ierakumu sveču liešanu, jo tās ir ļoti nepieciešamas, lai Ukraina spētu izdzīvot šo ziemu.

Lej sveces. Baltinavas muzeja vadītāja Antra Keiša un pagasta pašvaldības darbiniece Ināra Daukste rūpīgi sekoja sveču liešanas procesam un aktīvi tajā piedalījās.

 

vadi

Veiksmes prognoze


.