Rakstos
Atgādinājums elektroskrejriteņu un velosipēdistu vadītājiem
Iestājoties pavasarīgiem laika apstākļiem, satiksmē arvien vairāk atgriežas elektroskrejriteņu un velosipēdu vadītāji. Diemžēl šogad jau notikuši vairāki ceļu satiksmes negadījumi, kuros cietuši šo transportlīdzekļu vadītāji. Bojā gājuši arī trīs velosipēdu vadītāji, tādēļ Valsts policija atgādina par drošības noteikumiem un padomiem, kas jāņem vērā, lai šī sezona būtu droša gan pašiem braucamrīku vadītājiem, gan apkārtējiem satiksmes dalībniekiem.
Elektroskrejriteņa vadītāja drošība
Lai izvairītos no nepatīkamām un negaidītām situācijām, elektroskrejriteņu vadītājiem jāievēro, ka ar to drīkst pārvietoties pa ietvēm un veloceļiem, atsevišķās vietās – pa sabiedriskā transporta joslu, ja tas ir atļauts velosipēdistiem, un arī pa brauktuvi, kur atļautais braukšanas ātrums nepārsniedz 50 km/h. Ja ar elektroskrejriteni pārvietojas pa ietvi, jādod priekšroka gājējiem un jāizvēlas ātrums, kas nepārsniedz gājēju pārvietošanās ātrumu.
Būtiski atcerēties, ka elektroskrejriteni nedrīkst vadīt alkohola reibumā! Tāpat ar elektroskrejriteni nevar vest pasažieri, bet tā vadītājam vecumā no 14 līdz 17 gadiem galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. “Lai droši pārvietotos un nepārkāptu ceļu satiksmes noteikumus, jāņem vērā vēl vairāki noteikumi, piemēram, elektroskrejritenim braukšanas laikā priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, elektroskrejriteņa vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem,” atgādina Valsts policija.
Velosipēdista drošība
Lai pārvietošanās ar velosipēdu būtu droša, jāņem vērā, ka paša drošībai ir būtiska ķivere. Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka bērniem līdz 16 gadu vecumam, braucot ar velosipēdu, galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Lai mazākie satiksmes dalībnieki kritiena laikā pasargātu sevi no dažādām traumām, ieteicams braukšanas laikā lietot arī ceļu un elkoņu aizsargus.
Pirms doties izbraucienā, jāpārbauda un jāpārliecinās arī par velosipēda tehnisko kārtību – tam jābūt aprīkotam ar bremzēm un gaismu atstarotājiem. Braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos tā sānos (riteņu abās pusēs), jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem – priekšpusē jābūt baltam atstarotājam, aizmugurē – sarkanam, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē – sarkanas gaismas lukturim. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēda vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.
Šogad līdz 15.aprīlim ceļu satiksmes negadījumos cietuši 24 elektroskrejriteņu vadītāji un 50 velosipēdu vadītāji (trīs gājuši bojā).
Brīdina par krāpnieciskām saitēm
VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija” (CSDD) vērš sabiedrības uzmanību, ka aktivizējušies krāpnieki, kuri CSDD vārdā izsūta viltotas e-pasta vēstules par administratīvā soda piemērošanu.
Tās satur saites uz e-CSDD platformu, kur it kā iespējams iepazīties ar pieņemto lēmumu un veikt naudas soda apmaksu. Oriģinālā saite uz e-CSDD platformu ir ‘e.csdd.lv’, bet krāpnieciskajā vēstulē norādītās saites ved uz ‘e.csdd.gov.lv-sdj-753-cfdgs.pw’ vai uz kādu citu līdzīgu saiti. “E-pasta vēstules saturs ir ļoti līdzīgs tam, ko katru dienu CSDD nosūta autovadītājiem par piemērotajiem naudas sodiem administratīvo pārkāpumu lietās. Norādītās viltotās e-CSDD saites ved uz vizuāli identisku e-CSDD platformu, kurā iespējams autorizēties ar viltotu internetbanku autentifikācijas rīkiem. Tādēļ aicinām vairākkārt pārliecināties par saites nosaukuma patiesumu un atgādinām, ka īstā e-CSDD adrese ir ‘e.csdd.lv’, nevis, piemēram, ‘e.csdd.gov.lv-xx’, ‘e-csdd.lv’, ‘e.csbb.lv’, ‘e.csdd.com’ un tamlīdzīgas adreses,” uzsver CSDD Komunikācijas daļā.
Aiztur vīrieti par zādzību
Pagājušā gada 21.augustā Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirkņa Izmeklēšanas nodaļas amatpersonas uzsāka kriminālprocesu par zādzību no apdzīvotas privātmājas Rugāju pagastā.
Valsts policija informē, ka vīrietis nozaga dažādas cietušajai personai piederošas mantas 2459 eiro vērtībā. Likumsargi noskaidroja personas identitāti un uz aizdomu pamata par šī noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu martā aizturēja 2006.gadā dzimušu vīrieti.
Uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 175.panta trešās daļas – par zādzību, ja tā izdarīta, iekļūstot transportlīdzeklī, dzīvoklī vai citā telpā, vai ja tā izdarīta no glabātavas vai ietaises, kas savieno glabātavas, kā arī par transportlīdzekļa zādzību. Par šādu noziedzīgu nodarījumu paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai probācijas uzraudzība, vai sabiedriskais darbs, vai naudas sods, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas. Turpinās izmeklēšana.
Uz ceļiem parādās pirmie motociklisti. Vai uzsākt sezonu ir droši?
Tuvojas pavasaris, dienas kļūst saulainākas, un ielās parādās pirmie motociklisti. Lai gan asfalts ir sauss un braucējiem tā vien gribas pēc ziemas pauzes doties ielās, laikapstākļi un ceļu stāvoklis vēl ir mānīgs, tāpēc apdrošināšanas tehnoloģiju uzņēmums Balcia iesaka vēl nesteigties ar motosezonas atklāšanu, bet veltīt laiku, lai rūpīgi sagatavotos – īpaši jaunajiem braucējiem.
Motobraukšana Latvijā kļūst arvien populārāka, un uz ceļiem ik gadu parādās arvien vairāk motociklu – pēc jaunākajiem CSDD datiem Latvijā šī gada sākumā bija reģistrēti vairāk nekā 41 000 motociklu, kas ir par 56% vairāk nekā pirms pieciem gadiem, 2020.gadā, kad reģistrēti bija vairāk kā 26 tūkstoši motociklu.
“Lai gan oficiālie motociklu sezonas atklāšanas pasākumi tradicionāli notiek aprīļa beigās vai maija sākumā, daudzi braucēji dodas ielās jau krietni ātrāk – tai skaitā arī tie, kuri tiesības ieguvuši salīdzinoši nesen. Taču agrā pavasarī uz ielām vēl ir daudz risku – no rītiem vietām ceļi var būt apledojuši, uz tiem vēl no ziemas ir saglabājušās smiltis, ir izveidojušās jaunas bedres un plaisas. Arī autovadītāji vēl nav pieraduši pie motociklistiem satiksmē, savukārt jaunie motociklisti vēl nav guvuši pieredzi un kārtīgi iebraukušies pēc ziemas pauzes. Šie riski var radīt bīstamas situācijas uz ceļa, tāpēc šobrīd labāk būtu veltīt laiku, lai sagatavotos drošam jaunās sezonas sākumam, parūpējoties ne tikai par motocikla tehnisko stāvokli, bet arī par apdrošināšanu un braukšanas prasmju atsvaidzināšanu,” iesaka Balcia Risku parakstīšanas un produktu attīstības vadītājs Renārs Duntavs.
Kā sagatavot motociklu un ekipējumu?
Pirms sezonas sākšanās un pirmā izbrauciena ir būtiski pārbaudīt gan paša motocikla, gan apģērba un cita ekipējuma tehnisko stāvokli, kā arī pārliecināties, vai spēkā ir piemērota apdrošināšana.
* Pārbaudi akumulatoru, bremzes un apgaismojumu. Vai viss darbojas pareizi un bez aizķeršanās. Pievērs uzmanību, vai riepas ir piepumpētas, vai tām nav radušās plaisas un vai tām ir pietiekams protektora dziļums – motocikliem tas nedrīkst būt mazāks par 0,8 mm.
* Eļļa un šķidrumi. Pārbaudi eļļas līmeni un nepieciešamības gadījumā nomaini eļļu un filtrus. Tāpat pievērs uzmanību dzesēšanas un bremžu šķidrumam!
* Ķivere un aizsargapģērbs. Pārliecinies, vai ķiverē nav mikroplaisu, kas samazina tās izturību, kā arī pārbaudi, vai apģērbs ir labā stāvoklī un pasargās kritiena gadījumā. Ieteicams iegādāties arī muguras aizsargu.
* Laba apdrošināšana. OCTA ir obligāta visiem motociklistiem, bet tā sedz tikai trešajām personām nodarītos zaudējumus, taču KASKO pasargās tavu motociklu no zādzības, vandālisma un negadījumiem. Izvēloties apdrošināšanas polisi, pievērs uzmanību ne tikai cenai, bet arī seguma apjomam, pašriskam un papildu bonusiem, piemēram, evakuācijas pakalpojumam, ko nodrošina Balcia MOTO KASKO apdrošināšana.
Atsvaidzini braukšanas prasmes un atceries par drošību uz ceļa!
Sezonas sākumā motociklisti vēl nav iebraukušies, un autovadītāji nav pieraduši pie motociklistu klātbūtnes, tāpēc pavasarī jaunajiem braucējiem jābūt īpaši uzmanīgiem un piesardzīgiem.
* Attālums un bremzēšana. Motocikla bremzēšanas ceļš ir garāks nekā automobilim, tāpēc jāietur lielāka distance.
* Pavasarī asfalts var būt īpaši slidens. It īpaši no rītiem, kad zeme vēl ir auksta. Labāk braukt lēnāk un izvairīties no pārmērīgas manevrēšanas.
* Izvēlies drošāko maršrutu. Īpaši sezonas pirmajos braucienos izvairies no pārāk noslogotiem ceļiem, lai vari pierast pie satiksmes.
* Atkārto zināšanas. Latvijā pieejamie motociklistu drošas braukšanas kursi un treniņi ir lieliska iespēja atsvaidzināt un uzlabot savas prasmes pirms aktīvās sezonas sākuma. Šādos kursos var apgūt un pilnveidot drošu bremzēšanu, pagriezienu tehniku un reakciju ārkārtas situācijās.
“Uzlabot drošas braukšanas prasmes trasē vai instruktora vadībā būs īpaši noderīgi jauniem braucējiem, kas tikai nesen sēdušies pie motocikla stūres. Taču arī pieredzējušiem motociklistiem šādi treniņi nenāks par ļaunu un palīdzēs nostiprināt zināšanas. Lai droša motosezona!” novēl R. Duntavs.
Organizē bezmaksas juridiskās konsultācijas
Līdz 21.martam Advokatūras dienu laikā iedzīvotāji var saņemt advokātu bezmaksas juridiskās konsultācijas dažādās tiesību nozarēs visā Latvijā. Advokatūras dienas notiek jau sešpadsmito gadu, sniedzot iespēju iedzīvotājiem, īpaši tiem, kuriem ir ierobežotas iespējas saņemt maksas juridisko palīdzību, konsultēties ar profesionāļiem bez maksas. Kā pieteikties konsultācijai? Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas vortāla www.advokatura.lv sadaļā “Advokatūras dienas” pieejams saraksts ar zvērinātiem advokātiem, kuri piedalās pasākumā.
Veiksmes prognoze
.